K

Tuzla Palas Gölü'nün koruma altına alınan sınırları değişti

Tuzla Palas Gölü'nün koruma altına alınan sınırları değişti
Kayseri'nin önemli turizm alanlarından ve bölge insanının geçim kaynağı Tuzla Palas Gölü'nün 'kesin korunacak hassas alan sınırları' Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değişti.

Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesinde bulunan Tuzla Palas Gölü'yle ilgili yeni gelişme... 1993 yılında 1. derece 'doğal sit alanı' ve 21 Nisan 2020'de 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilen gölün korunacak sınırları yeni yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeniden belirlendi. 

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararnamede şu ifadelere yer verildi: "Kayseri İli, Bünyan ve Sarıoğlan ilçeleri sınırları içerisinde ilan edilen Tuzla-Palas Gölü, kesin korunacak hassas alanının sınırlarının ekli kroki ve koordinat listesinde gösterildiği şekilde değiştirilmesine, I sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109'uncu maddesi gereğince karar verilmiştir."

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN NE DEMEK?

Kesin korunacak hassas alan; bölgesel, ulusal veya dünya ölçeğinde olağanüstü ekosistemlerin, türlerin, habitat ve jeolojik jeomorfolojik özelliklerin korunduğu, genel olarak insan etkisi olmadan meydana gelmiş, insan faaliyetleri sonucu bozulma veya tahrip olma riski yüksek olan alanlar olarak karşımıza çıkıyor.

PALAS TUZLA GÖLÜ'NÜN YERİ VE ÖZELLİKLERİ

Tuzla Palas Gölü, Kayseri ili, Sarıoğlan ilçe sınırlarında bulunan tektonik oluşumlu tuzlu göldür. Yüzey rakımı 1131 metre, uzunluğu 8 kilometre, genişliği 8 kilometre, alanı 23,5 kilometrekaredir. Faylar ile çevrelenen, kapalı havza özellikli Palas Ovası'nın en alçak alanıdır.

Türkiye'de fazlaca bulunan tuzlu göllerden ayırmak için yakınındaki Palas köyünün adı ile anılır. İnsanların olumsuz etkilerinden ve çevre şartlarından kısmen kurtulmayı başaran tek tuzlu göldür. Palas Ovası'nda bulunan gölün Kayseri'ye uzaklığı ise 40 kilometredir. "Önemli Doğa Alanı" olan Palas Tuzla Gölü, 1993 yılında 1. derece 'doğal sit alanı' ilan edildi.                                                                                          

Sığ olan göl, yağışlar ile kışın genişlemekte, buharlaşma ile yazın daralmaktadır. Gölün çekildiği alanlarda biriken tuz ve kum rüzgar erozyonuna uğramaktadır. Tuzla Gölü Havzası, Güneydoğu–Kuzeybatı doğrultusunda uzunluğu 30 kilometre, genişliği 16 kilometre, alanı 455 kilometrekaredir. Çevresi Göztepe, Kırkız, Elmalı Dağı ve Işıl Tepesi tarafından çevrilidir. Gölün batısından, Ömerhacılı köyü yakınlarında Kızılırmak'a uzaklığı 2,2 kilometredir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K