K

Türk bilim insanlarının ürettiği aşı için anlaşma sağlandı

Türk bilim insanlarının ürettiği aşı için anlaşma sağlandı
Koronavirüs ile mücadelede umut olan aşılama çalışmaları ülkeleri aşı siparişi yarışına soktu. 50 milyon doz Çin aşısı anlaşması yapan Türkiye, Alman BioNTech firması tarafından Türk bilim insanlarınca üretilen koronavirüs aşısı için de anlaşma imzaladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin kurucusu olduğu Alman BioNTech firması ile coronavirüsü aşısı anlaşmasının imzalandığını açıkladı.

Anlaşmanın şartlarını da açıklayan Koca; "Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur. Bu miktarın Türkiye'ye yıl sonuna kadar ya da Ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir." dedi.

Türk bilim insanı Şahin'e teşekkür

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, anlaşmanın yapılmasında Türk bilim insanı Uğur Şahin'e teşekkür etti. Koca, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesiydi. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan onam alınacak. Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim."

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K