K

Türk bilim insanları çalışıyor: İntranazal aşı salgını bitirebilir

Türk bilim insanları çalışıyor: İntranazal aşı salgını bitirebilir
Türk bilim insanları Koronavirüs aşısında çığır açabilecek intranazal aşılama tekniği üzerinde çalışıyor. Uzmanlara göre uygulaması daha kolay olan bu aşının salgını sona erdirebileceği vurgulandı.

Tek doz uygulanabilen, oda sıcaklığında taşınıp saklanabilen intranazal aşı, burundan sprey şeklinde uygulanabiliyor. Uzmanlar, bulaşı da önlediğinden dolayı aşının salgını sona erdirebileceğini belirtiyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, intranazal aşının aslında pandemiyi bitirebilecek tek aşı olduğunu söyledi.

Ceyhan, şunları söyledi: "Burundan verilirse hastalığı taklit ederek solunum sisteminde bağışıklık oluşturacağı için direkt virüs solunum sisteminde girdiği andan itibaren bağışıklık sistemi karşı koyabilir ve virüsün size ulaşmasını engelleyebilir. Dolayısıyla siz de etrafa bulaştırmasınız."

DÜNYADAKİ İLK İNTRANAZAL AŞI OLACAK

Türk bilim insanlarının girişimi sonuçlanırsa dünyadaki ilk intranazal koronavirüs aşısı olacak. Sonbahardan beri çok sayıda firmanın bunun üzerinde çalıştığını dile getiren Ceyhan, 11 Ocak'ta bir Amerikan firmasının ilk defa Faz-1 çalışmalarına başladığını, onun sonuçlarını beklediklerini söyledi.

YILDA 250 MİLYON DOZ ÜRETİLEBİLECEK

Üretim verimliliği yüksek olan bu aşıdan sadece 1 tesiste, yılda 250 milyon doz üretilebilecek.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K