Tramvay sayısı artıyor

Tramvay sayısı artıyor
Kayseri'de toplu ulaşımda yaşanan sıkıntılar tramvay sayısı arttırılarak ve kurulum aşamasında olan Trafik Sinyalizasyon Merkezi sayesinde çözülmeye çalışılacak. Trafik sorununun masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 69 olan tramvay sayısının 80'e çıkarılacağını açıkladı.

 Kayseri Ulaşım A.Ş. tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen Kayseri Ulaşım Zirvesi gerçekleştirildi. Kadir Has Kongre Merkezi'nde yapılan zirveye Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan ve 150'ye yakın ulaşım sektörü temsilcisi katıldı.

TRAMVAY SAYISI 80'E ÇIKACAK

Zirvede konuşan Başkan Büyükkılıç, KAYBİS uygulamasının Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından “En İyi Sürdürülebilir Gelişme” ödülünü aldığını, kullanılabilir bisiklet yolu uzunluğunun 90 kilometreyi bulduğunu ve örnek etkinlikler yaptıklarını, bisiklet yolları ile ilgili çalışmaların devam edeceğini söyledi. Yeni hatlarla birlikte toplam 48 kilometrelik tramvay hattının da hayata geçeceğini, yine 175 bin civarında yolcu taşıma kapasitesinin ortaya çıkacağını söyleyen Büyükkılıç, 69 tramvayın hizmette olduğunu, 11 yeni tramvay ile tramvay sayısının 80’e çıkacağını söyledi.                                    

Başkan Büyükkılıç, "Yüzde 40 civarında otobüslerimizin doğalgazla çalıştığını buradan hatırlatmak isterim. Son süreçte 25 tane otobüs daha aldık, bunların hepsi doğalgazlı, çevre dostu otobüslerdir. Tramvayla ilgili çalışmalarımız Kayseri’mizde başladığında yine ilklere imza atıldı. Zemini canlı yeşil çimlerle döşendi, doğal güzellik kazanırken, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından en iyi kentsel entegrasyon ödülünü de almış olduk" diye konuştu.

TRAFİK KONTROL MERKEZİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Büyükkılıç, şehir içi trafik kontrol sisteminin güçlendirileceğini ifade ederek "Trafik Sinyalizasyon Merkezi projemiz bu yıl hayata geçiriliyor. Trafik Kontrol Merkezi kapsamında 120 adet kamera montajı planlanırken, 1. fazda 55 kavşak devreye alınarak akıllı kavşak altyapısı kurulumu 45 gün içerisinde tamamlanacak. 1. fazda 120 adet izleme kamerasının sahada kurulması ile kontrol merkezinde operatörler tarafından kent trafiği canlı olarak denetlenebilecek. Akıllı kavşak altyapısı ile kavşaklar dinamik olarak araç yoğunluğuna göre sinyalizasyon sürelerini otomatik olarak ayarlayabilecek. Sinyal arızaları, trafik kazaları gibi arıza durumlarında kontrol merkezinden hızlı aksiyon alınması sağlanacak. 2. fazda 60 adet raylı sistem kavşağı kontrol merkezine entegre edilerek, akıllı kavşak haline getirilecek" diye konuştu.

Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu da şirketin yürüttüğü çalışmalar hakkında katılımcılarla bilgi paylaştı. Zirve, daha sonra “Gelecekte Ulaşım Ve Ulaşımın Yönetimi”, “Ulaşımda Bilgi, Teknoloji Ve Dönüşüm Yönetimi” ve “Zor Zamanlarda İşletici Olmak” konularının yer aldığı üç oturum şeklinde devam etti. Ayrıca katılımcılar Ulaşım A.Ş. tarafından geliştirilen KAYBİS Versiyon-2 Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi’ni inceledi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×