Toplu ulaşımda yolcu sınırlaması geri geldi

Toplu ulaşımda yolcu sınırlaması geri geldi
Kayseri İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan kararlarla şehir içi toplu ulaşım araçlarında; oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırıldı, Raylı sistem araçlarında ise belirlenmiş ayakta yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si kadar ayakta yolcu kabul edilmesine karar verildi.

Kayseri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Şehmus Günaydın başkanlığında toplandı. Koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik bazı kararlar alındı.

Toplantı sonrası şu açıklama yapıldı; "İlimizde; şehir içi toplu ulaşım araçlarında oturma kapasitesinin yüzde 50 ile sınırlandırılmasına (Karşılıklı dörtlü koltuğu bulunan araçlarda iki koltuğu kullanılmalı, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulmalıdır), minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmemesine, raylı sistem araçlarında ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında ise; raylı sistem araçlarında, belirlenmiş ayakta yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’sı kadar ayakta yolcu kabul edilmesine, koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında ise belirlenmiş ayakta yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 30’u kadar ayakta yolcu kabul edilmesine karar verildi.

KURAL İHLALİ YAPANLARIN CEZASI

Toplantıda ayrıca alınan kararlara uymayanlara verilecek cezalar da belirlendi. Buna göre, alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×