Tescillendi; Tam 320 yaşında

Tescillendi; Tam 320 yaşında
Kayseri'nin bağlarıyla ünlü Gesi bölgesinde bir ceviz ağacının tam 320 yaşında olduğu tespit edildi. Ölçümleri yapılan ağaç, koruma altına alınırken bu ağaçlara zarar vermenin cezasının ağır olduğu bildirildi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapılan tanıma göre, yaşı, doğal yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal nitelikler kazanmış ağaçlara ‘anıt ağaç’ deniliyor. Buna göre, tarihi olaylarla bağlantısı bulunan ağaçlar, doğal görünümünden esaslı şekilde sapma göstererek dikkat çekici biçimde büyüyen, doğal yaşam tarzı bakımından benzerlerinden farklı gelişme gösteren, kent dokusunu tamamlayan grup, dizi veya tek ağaçlar da bu kapsamda değerlendiriliyor.

Kayseri'nin Melikgazi ilçesine bağlı ve bağlarıyla ünlü Gesi Mahallesi'nde tam bu özelliklere uygun yeni bir ağaç tespit edildi. Melikgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ’"Ekiplerimiz, Gesi Bağları'nda asırlık ağaçları tescillemeye devam ediyor. 5 metre çapa sahip ceviz ağacının yapılan incelemelerde en az 320 yaşında olabileciği tespit edilmiştir." denildi.

Açıklamada ayrıca, müdürlük tarafından yürütülen "Cevizde Dönüşüm Projesi" hakkında da bilgi verildi. Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi kapsamında verimi düşük ve yaşlı ceviz ağaçlarının tespit edildiği vurgulanarak, "Cevizlerin bölge şartlarına uygunyeni tür ve çeşitlerle aşılanması ve ekonomik verimliliğinin sürdürülebilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca Gesi Mahallemizde anıt ağaç niteliği vasfında olan ve yaş aralığı tahmini 100 ve üzerinde olan ceviz ağaçları tespit edilerek koruma altına alınmaktadır." ifadelerine yer verildi. 

ANIT AĞAÇLARA ZARAR VERMENİN CEZASI

Anıt Ağaçların kesilmesi ya da zarar verilmesi halinde ise sorumlu kişiler aleyhine ceza-i yaptırım uygulanıyor. Tescillenerek koruma altına alınan ağaçlardan yaşlanmış veya hastalanmış olanlar ile tehlike arz eden ağaçların, ilgili kuruluşlarca hazırlanacak teknik rapor doğrultusunda kaldırılarak yerine yenisi dikilebiliyor. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×