Tasmakıran Camii tarihçesi | Kayseri Camileri

Tasmakıran Camii tarihçesi | Kayseri Camileri
Kayseri'de bulunan, Osmanlı dönemi eserlerinden Tasmakıran Camii, mimari yapısı ve özellikle de minaresiyle dikkat çekiyor. Yıllara meydan okuyan yapı, değişik dönemlerde geçirdiği restorasyonlarla günümüze kadar gelmiştir. Görenlerde hayranlık uyandıran Tasmakıran Camii'nin tarihçesini sizler için derledi..

Tasmakıran Camii, Kayseri merkez Melikgazi ilçesine bağlı Kemeraltı Mahallesi’nde Kapan ve Tasma sokakları arasında bulunmaktadır. Tarihi caminin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, 18. yüzyılda yapıldığı, sonraki yıllarda onarımlarla özelliğinden büyük ölçüde uzaklaştığı sanılmaktadır.                                                                                                                                                              

Tasmakıran Camii, kareye yakın dikdörtgen planlı olup, 12,60x14,50 metre ölçülerindedir. İbadet mekanı dört ağaç sütunla desteklenen düz bir toprak damla örtülüdür. Sonraki yıllarda buraya ahşap bir çatı yapılmıştır. Caminin kuzeydoğu köşesinde minber-minaresi bulunmaktadır.                                                                                                                                                                                                    

DÖRT SÜTUNLU MİNARE

Zeminden 2,95 metre yükseklikte olan kesme taş sütunlu ‘köşk minare’ de denilen küçük bir minber minaresi bulunmaktadır. Minareye mihrap yönündeki 14 basamaklı taş bir merdivenle çıkılmaktadır. Minare dört sütunlu olup, 0,98x0,95 metre ölçülerinde ayrı bir alanda bulunmaktadır. Buradaki sütunların kare kaideli sekizgen gövdeli ve baklava dilimli başlıkları vardır. Sütunların taşıdığı yekpare parça üzerinde sekizgen piramitli külahı bulunmaktadır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×