K

Tarım ve Orman Bakanı değişti; Eski bakanın ilk açıklaması teşekkür oldu

Tarım ve Orman Bakanı değişti; Eski bakanın ilk açıklaması teşekkür oldu
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli istifa etti. Pakdemirli'nin yerine Cumhurbaşkanı Kararı ile Vahit Kirişci atandı. Eski Bakan Pakdemirli, ilk açıklamasında görevden af talebini kabul ettiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Resmî Gazete'de yayımlanan 2022/86 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı'na göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "görevden af talebi" kabul edildi. Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı görevine Vahit Kirişci atandı.

10 Temmuz 2018'den bu yana görevde bulunan Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Tarım ve Orman Bakanı oldu.

İSTİFA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Bekir Pakdemirli istifasının ardından yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle 10 Temmuz 2018'den itibaren sürdürdüğüm Bakanlık görevimden ayrılmış bulunuyorum. Görevden af talebimi kabulleri için kendilerine şükranlarımı arz ediyor, yeni Bakanımız Sn. Vahit Kirişçi'ye başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

VAHİT KİRİŞCİ KİMDİR

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960’da, Kahramanmaraş’ta doğdu. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.

İgilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K