Tarihi yapının siluetini bozan bina törenle yıkılacak

Tarihi yapının siluetini bozan bina törenle yıkılacak
Kayseri'de, 2 yıl önce Şehir Kütüphanesi olarak düzenlenen tarihi Surp Astvatzadzin Ermeni Kilisesi'nin çok yakınında bulunan 5 katlı bina düzenlenen törenle yıkılacak. Binanın yeri park olarak düzenlenecek.

Melikgazi Belediyesi tarafından tarihi kilise binasının yanında yer alan, rezidans ve müzayede salonu olarak kullanılan 5 katlı binanın yıkılacağını duyurdu. Belediye tarafından yapılan açıklamada 5 katlı binanın "tarihi kütüphane etrafındaki silueti bozduğu" kaydedildi.

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, konuyla ilgili açıklama yaptı. Kütüphanenin yanı sıra binanın arkasındaki otoparkta yaşanan sorunların da azalacağını belirten Palancıoğlu,

Halk arasında "Meryem Ana Kilisesi" olarak bilinen ve Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Surp Astvatzadzin Ermeni Kilisesi, 2019 yılında 3 yıllık çalışmaların ardından Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kayseri Şehir Kütüphanesi olarak hizmete açılmıştı. 1830 ve 1875 yıllarında ilaveler yapılan ve onarım görülen tarihi bina, kütüphane olmadan önce spor salonu olarak hizmet veriyordu." dedi. Palancıoğlu, tarihi yapının silüetini bozan 5 katlı binanın yıkılmasıyla yeni bir meydanın kazanılacağını sözlerine ekledi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×