K

"Tarihi yapıları tuvalet olarak kullanılıyor"

Kayseri’de geçmişi binlerce yıl önceye dayanan tarihi yapılar, kendini bilmez kişilerce tuvalet olarak kullanılıyor. Eser duvarlarına sprey boya ile yazı da yazan kişiler, tarihe saygısızlığın örneklerini sergiliyor. Sahabiye Mahalle Muhtarı Alim Gerçel, bu kişilerin tespit edilerek yakalanması ve adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Kayseri’nin Kocasinan İlçesinde bulunan Sahabiye Mahallesi binlerce yıllık geçmişe sahip zengin tarihiyle kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Mahalle Bizans, Roma ve Anadolu Selçukluları gibi büyük medeniyetlerin izlerini taşıyan yapılarla dolu. Bu yapıların duvarları bazı kişi ya da kişiler tarafından sprey boyayla çeşitli yazılar yazılarak zarar verilirken, yapıları tuvalet olarak kullananlar da var. Eserlerin taşlarına zarar verilirken çöpe atılması gereken çeşitli maddeler de tarihi eserlerin etrafına saçılıyor.

Mahallede bulunan tarihi yapıların sorumsuz insanlar tarafından tahrip edildiğini belirten Sahabiye Mahalle Muhtarı Alim Gerçel, “Mahallemizde Selçuklu ve bir tanesi de Osmanlı dönemine ait olmak üzere 6 tane türbe ve Selçuklu dönemine ait Sahabiye Medresesi bulunmaktadır. Bu eserlerin duvarlarına çeşitli yazılar isimler yazarak tahrip ediyorlar. Eserlerin çevresinde bulunan demirleri söküp zarar veriyorlar. Bunlar bizi üzüyor. Bu topraklar geçmişten günümüze taşınan eşsiz eserlerle doludur. Bu eserler mahallemizin kimliğini yansıtan önemli anıtlardır. Maalesef son zamanlarda bazı sorumsuz kişi ya da gruplar bu tarihi eserlere saygısızlık ederek zarar verme eyleminde bulunmaktadırlar. Özellikle resmi kuruluşların duvarlarına yazı yazarak bu tarihi mirasa gözlerini dikmişlerdir. İlgili kuruluşa haber verdiğimizde bu yazıları gelip siliyorlar. Yazılar taşlara işlediği için topraklama denilen yöntemle kazımak suretiyle silebiliyorlar. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de bu konuyla ilgileniyor. Aynı zamanda toplumun her bireyine seslenmek ve kültürel mirasımıza sahip çıkmaya davet etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

"TUVALET OLARAK KULLANANLAR ve ZARAR VERENLERADALET ÖNÜNE ÇIKARILMALI"

Yetkililerin tarihi eserlere zarar veren kişileri tespit edip adalet önüne çıkartılmasını beklediklerini söyleyen Muhtar Gerçel, “Sadece yazı da yazmıyorlar. Tarihi yapıları tuvalet olarak kullananlar oluyor. Bu Bilhassa Küçük Çalık Camii’nin yanında bulunan türbenin yan tarafında tuvalet var. Bu yanlış bir durum hiçbir mezarın yanına tuvalet yapılmaz. Tuvalet kapalı olduğu zaman vatandaşlar türbenin etrafında ihtiyacını gideriyor. Buda bizi ayrıca üzüyor. Mahalle sakinleri olarak bu tür zarar verici eylemlere karşı duyarlılık göstermeli ve yetkililere her türlü desteği sağlamalıyız. Mahallemizdeki tarihi eserlere zarar verenlerin bir an önce tespit edilip adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz. İlgili kurumların ve güvenlik güçlerinin bu konuda daha duyarlı ve etkin bir şekilde çalışmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.                                       

‘NEREDEYSE GELİP KEMİRECEKLER’

Sahabiye Mahallesi Yıldırım Caddesi üzerinde bulunan ve 12’nci yüzyılda inşa edilen Selçuklu Emir Kümbeti’nin yanında bulunan tuvaletlerin olumsuz etkisinden dolayı 2018 tarihinde yıkılma kararı alınmıştı. Tuvaletlerin kötü koktuğunu ifade eden Sahabiye Mahallesi’nde Esnaf Ali Rıza Soyoğlu, “Tarihi eserlerin taşlarına kadar sökmüş vaziyetteler. Tabiri caizse neredeyse gelip kemirecekler. Tabi boyayla da boyuyorlar. Hiç bakım yok. Belediye gelip temizliyor ama insanlarımız maalesef duyarsız. Yan tarafta da tuvalet var oda ayrı bir sıkıntı çok pis kokuyor” diye konuştu.

Mahalle sakinlerini bilgilendirmek için asılan yazıda ise şu ifadeler yer alıyor: “17.01.2018 Tarih 3022 sayılı Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararına istinaden Taşınmaz Kültür Varlığı olan tescilli Emir Kümbeti’ne bitişik tuvaletlerin olumsuz etkisinden dolayı yıkımına karar verilmiştir.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×