K

Suya Kanmış Hatun Kimdir, Türbesi Nerededir?

Suya Kanmış Hatun Kimdir, Türbesi Nerededir?
Kayseri'nin en eski vakıflarından birisine ismini veren Suya Kanmış Hatun Binti Abdurrahman kimdir? Hangi dönemde yaşamıştır? İsmi neden 'Suya Kanmış Hatun'dur? Keramet sahibi Osmanlı hatunlarından olan Suya Kanmış Hatun'u sizler için araştırdık.

Osmanlı dönemi hayırseverlerinden Suya Kanmış Hatun Binti Abdurrahman'ın kesin ismi tam olarak bilinmemektedir. Türbesi, Kayseri'nin Melikgazi ilçesine bağlı Yanıkoğlu Mahallesi'nde bulunmaktadır. II. Beyazıt döneminde yaşamış bir bilge hatundur.

Kulaktan kulağa aktıralın hikayesine göre, Osmanlı ordusu sefer için doğuya giderken Kayseri'de konaklar. Suya Kanmış Hatun da bir testi su ile orduyu karşılar. O testiden bütün askerler içer ve su bitmez. Bu kerametten haberdar olan padişah, Suya Kanmış Hatun'a araziler hediye eder.

Suya Kanmış Hatun Binti Abdurrahman Vakfı da bu arazilerden elde edilen gelirle 1511 yıllarında kuruldu. 510 senedir (2021 senesine göre) hizmetlerine devam ediyor. Vakıf, yolda kalmışlara, fakir fukaraya, ilim tahsil eden talebelere yardım etmeyi sürdürüyor. 

Suya Kanmış Hatun Türbesi

Kayseri'nin en eski vakıflarından birine ismini veren Suya Kanmış Hatun'a ait Yanıkoğlu Mahallesi'ndeki türbenin bir kitabesi bulunmamaktadır. Bu nedenle yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kesme taştan, birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlı altı ayaktan meydana gelmiş olup, üst kısmı yıkılmıştır. Kalan izlerden, üzerinin konik bir çatı ile örtüldüğü anlaşılmaktadır. Melikgazi Belediyesi tarafından yapılacak restorasyonla türbenin kubbesi onarılacak ve çevre düzenlemesi yapılacak. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K