Suriyeli karşıtlığı diğer illere de sıçradı

Suriyeli karşıtlığı diğer illere de sıçradı
KAYSERİHABER38.COM | Kayseri’de Suriyeli bir kişinin, akrabası olan 7 yaşındaki kıza cinsel tacizde bulunması sonrası çıkan olaylar, dün gece de diğer illere yayıldı. Hatay, Gaziantep, Konya, Urfa gibi pek çok kentte Kayseri'dekine benzer görüntüler ortaya çıktı.

Kayseri'de bir çocuğun bir Suriyeli tarafından taciz edildiği iddiasının ardından Suriyelilerin işyeri ve araçlarına saldırıldı. Saldırılar Suriye'de Türkiye bayrağının parçalandığı görüntülerinin dolaşıma sokulmasının ardınan birçok şehirde görüldü.

Tepkiler bazı illerde sokağa taştı. Hatay’ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri, Adana, Kayseri, Bursa, Gaziantep ve Şanlıurfa’da göstericiler sloganlar eşliğinde Suriyelilere yönelik iş yerlerini hedef aldı. Bursa’da “Türkiye Türk’tür Türk kalacak” sloganları atıldı. Polis ve yerel yöneticiler, tepkileri yatıştırmak için yoğun çaba harcadı. Birçok yerde, Suriyelilere ait ev ve işyeri zarar gördü. 

KAYSERİ DÜN GECEYİ DE AYAKTA GEÇİRDİ

Kayseri dün geceyi de ayakta geçirdi. Merkez ilçe Melikgazi'deki Danışmentgazi, Osmanlı, Selçuklu ve Hürriyet Mahallesi ile yine merkez ilçe Kocasinan'daki Argıncık, Sahabiye ve Fevziçakmak mahallelerinde sokağa çıkan vatandaşlar, Suriyelilere ait olduğunu düşündükleri iş yeri ile araçları ateşe verdi. Suriyelilerin evlerine taş attı. Polis, vatandaşlara TOMA ve biber gazı ile müdahale etti.

SOSYAL MEDYA KISITLAMASI

Olaylar nedeniyle sosyal medyaya erişim kısıtlaması getirildi. Dün başlayan kısıtlama, halen (2 Temmuz 2024 - 14.00 itibariyle) devam ediyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×