K

Sultan Sazlığı Milli Parkı - Türkiye'de kaç milli park var?

Sultan Sazlığı Milli Parkı - Türkiye'de kaç milli park var?
Türkiye hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle adeta bir cennet. Bu cennet köşelerinden olan milli parklar ise doğaseverlerin uğrak mekanlarının başında geliyor. Şehrin kalabalığı ve stresinden uzaklaşmak isteyenler buralarda nefes alıyor. Kayseri de, kendine has özelliğiyle Sultan Sazlığı Milli Parkı’na ev sahipliği yapıyor. Sultan Sazlığı Milli Parkı’nın sahip olduğu özellikleri sizler için derledik.

Milli Park, kelime anlamı olarak milli ve milletlerarası nadir bulunan kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçaları olarak tanımlanıyor. Türkiye'nin 44 milli parkı bulunuyor. Her biri farklı özellikleri barındıran bu parklardan birisi de Kayseri sınırlarında yer alan Sultan Sazlığı Milli Parkı’dır.                                                                                                                        

Kuş Cenneti Gibi...

Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde, Kayseri ili sınırları içinde yer alan Sultan Sazlığı Milli Parkı, bölgenin bozkır ekosistemi içinde barındırdığı tatlı ve tuzlu su kaynaklarıyla önem kazanan bir alanı içinde barındırır. Tatlı ve tuzlu su göllerinin bir arada bulunduğu nadir ekosistemlerden biri olan alan, aynı zamanda barındırdığı soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuş türleri bakımından da önemlidir. 

Bu türlerden bazılarının; göç, barınma ve üreme bölgesi olması nedeniyle Sultan Sazlığı, su kuşlarının yaşamı açısından uluslararası öneme sahip sulak alanların korunmasına yönelik olarak geliştirilen RAMSAR sözleşmesi kapsamına alınmıştır. Sultan Sazlığı Milli Parkı'nın kapsadığı alan içinde yaşayan ve sayıları 130.000'i bulan su kuşu ve bölgenin ev sahipliği toplam 251 farklı kuş türü milli parkın ayrı bir önem kazanmasını sağlamıştır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K