K

Şubat ayı Tüketici Güven Endeksi kötümser

Şubat ayı Tüketici Güven Endeksi kötümser
KAYSERİHABER38.COM | Tüketici güveni şubatta geriledi. TÜİK'e göre tüketici güven endeksi, ocak ayında 80,4 iken şubat ayında yüzde 1,3 oranında azalarak 79,3 oldu. Bu değer 100'den küçük olduğu için kötümser havaya işaret ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Şubat ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksi'ni açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, ocak ayında 80,4 iken şubat ayında yüzde 1,3 oranında azalarak 79,3 oldu. Değer 100'den düşük çıktığı için tüketici güveninde kötümser duruma işaret etmektedir.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR ve NASIL HESAPLANIR?

Tüketici Güven Endeksi, tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ve gelecek dönem beklentileri ile yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerini ölçmeyi amaçlayan bir göstergedir. Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, 0-200 puan aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×