K

Sokağa çıkma yasağı cezası...

Sokağa çıkma yasağı cezası...
Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında büyük risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunanların sokağa çıkması yasaklandı. Yasağı ihlal edenlere verilecek ceza da belli oldu. Bu arada Kayseri mülki idare amirleri yasakların uygulanması ve yapılması gerekenlerle ilgili gece yarısı toplantı yaptı.

Bu geceden itibaren sokağa çıkma yasağına uymayan 65 yaş üstü vatandaşları para ve hapis cezası bekliyor.

Kolluk kuvvetleri önce sokakta bulunan yaşlı vatandaşları evlerine dönmeleri konusunda uyaracak ve ihtiyaç olursa yardım da edecek. Güvenlik güçlerinin ikazına rağmen sokakta bulunmaya devam edenlere Kabahatlar Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 392 lira idari para cezası kesilecek.

Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere; Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak.

Vali başkanlığında toplantı yapıldı

65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların sokağa çıkma yasağının duyurulmasının ardından Kayseri Valisi Şehmus Günaydın başkanlığında toplantı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve ilgili idari amirlerin katıldığı toplantı sonrası Günaydın, "Alınan kararlar ile ilgili Büyükşehir belediye başkanımız ve ilgili müdürlerimizin katılımı ile değerlendirmelerde bulunduk. Büyüklerimizden istirhamımız lütfen evde kalalım." açıklamasını yaptı. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K