K

Skolyoz ergenlik döneminde daha çok artıyor

Skolyoz ergenlik döneminde daha çok artıyor
Halk arasında kamburluk olarak da bilinen omurga eğriliği (skolyoz), ergenlik döneminde daha da çok artıyor. Bu nedene ailelere büyük görev düşüyor. Skolyoz ve diğer omurga eğriliklerinin doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabileceğini vurgulayan uzmanlar, düzenli kontrol öneriyor.

System Hospital doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, halk arasında kamburluk olarak bilinen kifoz ve omurga eğriliği skolyozla ilgili önemli tespitlerde ve tavsiyelerde bulundu.

Op. Dr. Emre Yurdakul yaptığı açıklamada: “Ergenlik evresiyle beraber omurganın büyüme hatları arasındaki orantısız gelişme, skolyoza ve kamburluğa yol açıyor, bu rahatsızlık gözle fark edilebilir hale gelmişse çok geç kalınmış dolayısıyla rahatsızlık ilerlemiş oluyor. Ailelerin özellikle 10-12 yaş aralığındaki çocuklarına mutlaka radyolojik tarama ve ölçüm yaptırmalarını öneriyoruz. Çünkü bu rahatsızlık; ilk evrelerinde çıplak gözle fark edilemiyor, dışarıdan görünüm düzgün gibi olsa bile skolyoz yok diyemiyoruz, radyolojik ölçümler bu yüzden çok önemli.” dedi.

Skolyoz ve diğer omurga şekil bozukluklarının doğuştan olabileceği gibi 10 yaş sonrasında da ağırlık gösterdiğinin altını çizen Op. Dr. Yurdakul, “Bu rahatsızlık hastalarda; estetik, bedensel ve ruhsal problemlerle birlikte nefes darlığına da sebebiyet veriyor; vücuttaki dokular ve omurgalar esnekliğini kaybetmeden hastalara düzeltici cerrahi uygulanmalı. Biz omurga cerrahi merkezimizde hem ameliyat dışı tedavilerle başarıya ulaşıyor hem de cerrahi işlemlerde son teknolojiyi kullanarak felç riskini ortadan kaldıran yöntemlerle müdahale ediyoruz,” şeklinde konuştu.

 Op. Dr. Emre Yurdakul, binicilik ve yüzme başta olmak üzere duruş estetiğine uygun sporlara yönelimin fayda sağlayabileceğini ancak ağırlık kaldırma içerikli sporların da zararlı olabileceğini vurguladı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K