K

Sinan Pınar’ı 500 Yıldır Akmaya Devam Ediyor

Sinan Pınar’ı 500 Yıldır Akmaya Devam Ediyor
Türk tarihinin en önemli mimarı olan Mimar Sinan’ın Ağırnas’ta yaptığı Sinan Pınarı 437 yılı aşkın süredir kesintisiz şekilde akmaya devam ediyor.

Türk tarihinin en önemli mimarı olan Mimar Sinan’ın doğduğu yer olan Kayseri’nin Ağırnas Köyüne yaptığı Sinan Pınarı 1584 yılından beri çevresine hayat vermeye devam ediyor.

Ağırnas’taki su sorununu Mimar Sinan’ın 4 asır önce çözdüğünü belirten Ahmet Bektaş, “Sinan doğduğu büyüdüğü topraklara borcunu ödemek için Kayseri’ye gelir ve Kayseri’ye eserler inşa eder. Mimar Sinan Ağırnas’a yaptığı çeşme ile su sorununu çözer. Mimar Sinan’ın köyüne çeşme yaparak hizmet yaptığını görüyoruz." dedi.                                                                                                                                   

Mimar Sinan'ın Ağırnas’a 3 kardeş adına 3 tane çeşme inşa ettiğini aktaran Bektaş, "Bunlar Sinan Çeşmesi, Ağa Pınarı ve Karagöz Çeşmesi. Mimar Sinan’ın asırlar önce yaptığı çeşmelerden su akıyor ve biz de bundan mutluluk duyuyoruz. Dünya dursa da akacak inşallah bu su. Bu suyu insanlar içip evlerine götürüyorlar ve her ihtiyacını gideriyorlar. Vatandaşların ilgisi bu çeşmeye çok. Çeşmeyi görmeye gelen vatandaşlar fotoğraf çekerek sudan içiyorlar” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K