K

Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı, Hristiyanlıkla ilgisi var mı?

Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı, Hristiyanlıkla ilgisi var mı?
Alışveriş ve hediyeleşme çılgınlığına indirgenen 14 Şubat Sevgililer Günü'nün nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi? Hristiyan bir din adamının adına ilan edildiği doğru mu? Sevgililer Günü'nün tarihçesini sizler için derledik...

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü... Evli çiftler, nişanlılar, sevgili olanlar için bugünün anlamı çok büyük. Çiçekçiler, hediyelik eşya satıcıları, oteller ve birçok meslek grubu da bugünü fırsata çevirmek için tüketiciye alternatif fırsatlar sunuyor. Peki Sevgililer Gününün tarihçesi ne? 

Sevgililer Gününün tarihçesi

Sevgililer Günü'nün kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bir gündür. "Valentine" ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak da bilinir. "Valentine" kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında kullanılmaktadır.

Günümüzde Sevgililer Günü 

Günümüzde14 Şubat, sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, mesajlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanmaya devam ediyor. Hediye satışlarından dolayı piyasalar areketlenirken, üretim ve tüketim artmaktadır. Bu durum bazılarını sevindirirken bazılarının da eleştirmesine sebep oluyor. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K