K

Sendikadan yüz yüze eğitimin ertelenmesine destek

Sendikadan yüz yüze eğitimin ertelenmesine destek
Eğitim Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, okulların açılması ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde, “Okullarda yüz yüze eğitimin 21 Eylül’e ertelenmesi doğru bir karardır” dedi.

Koronavirüs salgınının istenilen ölçüde kontrol altına alınaması, eğitimi de vurdu. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı sonrası 31 Ağustos'ta başlaması planlanan yüz yüze eğitimin, 21 Eylül tarihine ertelenmesine karar verdi. 

Yüz yüze eğitimin ertelenmesine Eğitim Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan destek verdi. Kararın doğru olduğunu belirten Kalkan, okullarda alınacak önlemlerle ilgili çalışmaların önemli olduğunu söyledi. Kalkan, “Genel merkezimiz Covid-19 salgını gölgesinde eğitim, riskler, öneriler kitapçığımızı tamamladı. Bakanlığa da sunduk. Bizler de bir an önce okulların açılmasını istiyoruz. Gerçekten 6-7 aydır 16 Mart’tan beri öğrencilerimiz okullarından uzak durumdalar. Bizler de öğrencilerimizle ayrı kaldık. Öğretmen arkadaşlarımız, bir an önce okullar açılsın, işimize gidelim ve işimizi yapalım diyorlar. Aileler de aslında çocukların artık okula gitmesini istiyor. Biz çocuklarımızı özledik, okullarımızı özledik ama bir de vaka var biliyorsunuz. Covid-19 şu anda tüm dünyada bir artış gösteriyor, sanki ikinci bir dalga var gibi. Öğrencilerimizin ve toplumumuzun sağlığı önemli. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılmalı” dedi.

"Okullara güvenlik görevlisi görevlendirilmeli"

Başkan Kalkan, vaka sayıları artmasından dolayı yüz yüze eğitimin 21 Eylül’e ertelendiğini anımsatarak, “Müdürlerimiz okullarımızda gerekli temizliği yapıyorlar ama İŞKUR aracılıyla okullarımızda Toplum Yararına Proje(TYP) çalışanları görevlendiriliyor. Okullarımız açılmadan bir an önce bu çalışanların görevlendirilmesi, okullarımızda girenin ve çıkanın takip edilmesi açısından mutlaka güvenlik görevlisinin de görevlendirilmesi lazım. Bütün bu önlemler alındıktan sonra okullarımız açılsın.

'Öğretmenler okulların açılmasını istemiyor' algısı yanlış

Eğitim Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, 'öğretmenler okulların açılmasını istemiyor' algısı oluşturulmaya çalışıldığını da belirterek bunun doğru olmadığını kaydetti. Kalkan, "Daha önce Özel Okullar Derneği Başkanının sanki öğretmenler ve sendikalar okulların açılmasını istemiyor gibi bir açıklaması var. Buna kesinlikle katılmıyoruz. Bu bir akıl tutulmasıdır. Biz kesinlikle okullarımız açılsın, işimize gidelim istiyoruz. Öğrencilerimizle birbirimiz özledik ama Allah göstermesin vaka sayısı artıyor. Gençler hafif atlatıyor ama oradan eve gelince, anne ve babasına, akrabaya bulaşacak. Vaka sayısında artış olacaksa biraz öteleyip daha sonra da okullar açılabilir” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K