K

Şehrin göbeğinde ancak tarihi bilinmiyor

Şehrin göbeğinde ancak tarihi bilinmiyor
Kayseri'de şehrin orta yerinde olmasına ve her gün önünden binlerce kişi geçmesine rağmen Roma Mezarı hakkında kişilerin fazla bir bilgisi bulunmuyor. Roma Mezarı'nın tarihini okurlarımız için derledik.

Kayseri'nin İstasyon Caddesi mevkinde bulunan Roma Mezarı, 1956’da ortaya çıkarılarak restore edildi. 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapının, üst katı yıkılmış ve 12. yüzyıla ait bir Selçuklu türbesinin alt katını oluşturmaktadır. Türbe içerisinde 1317-1318 yıllarına ait mezar taşları bulunuyor. Siyah kesme taştan, dikdörtgen planlı ve tek tonozlu olarak inşa edildiği biliniyor.

Kayseri kent meydanına çok yakın bir noktada olmasına rağmen çoğu kişi tarafından pek bilinmeyen Roma Mezarı'nın tanıtılması isteniyor. Önceki yıllarda çöplük olarak kullanılan ve şikayet üzerine temizletilen yapı hakkında da sınırlı bilgi mevcut.                                                                                  

Tarihi Roma Mezarı ile ilgili düşüncelerini belirten Fatma Aydın, tarihi yapılara önem verdiğini, merak ettiğini ve ziyaret etmek istediğini söyledi. Roma Mezarı hakkında fazla bilgisinin olmadığını ancak merak ettiğini belirten Aydın, "Nereden bilgi alacağımızı da, ziyaret edilir mi onu da bilmiyorum. Halka açık olsa ve bilgi verilse daha iyi olur, merakımız giderilir. En azından tarih konusundan da bilgimiz olur. Halkın bilinçlenmesi gerek. Tarih insanın geleceğidir. Tarihini bilmeyenin geleceği olmaz. Tarihi eserler bence yapıdan daha önemli. Halk bilgilendirilse belki kıymeti daha iyi bilinir. İnsanlar bilinçli değil, turistler modern yapıya değil tarihi yapılara gelir ve bu yapılar ülkenin gelir kaynağıdır." diye konuştu. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×