Şehir Hastanesi'nde 'akıllı ilaç' dönemi

Şehir Hastanesi'nde 'akıllı ilaç' dönemi
Kayseri Şehir Hastanesi, bölgede kanser tedavisinde umut olan “akıllı ilaç” uygulamasına geçen ilk ve tek hastane oldu. Tedaviye dirençli prostat kanseri ve pankreas kanserinin bazı türlerine karşı geliştirilen “akıllı ilaç” tedavi yöntemi, hastalığın uzun süreli kontrolünü sağlamakla beraber, hastalıkla savaşan insanların yaşam kalitesi ve süresini arttırıyor.

Kayseri Şehir Hastanesi Nükleer Tıp Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Seyhan Karaçavuş, uygulanmaya başlayan “akıllı ilaç” yöntemi hakkında bilgi verdi.

Karaçavuş, “Son zamanlarda kanser tedavisi için geliştirilen ‘akıllı moleküller’ çeşitli kanser türlerinde hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bu moleküller vücuda verildikten sonra kanser hücrelerini bulup üzerine yapışarak yaydıkları ışınlar sayesinde bu hücreleri öldürmektedirler." dedi.

Erkek hastalarda en sık görülen ikinci hastalığın prostat kanseri olduğunu vurgulayan Karaçavuş, bu hastalığın tedavi yöntemleri arasında cerrahi, radyoterapi ve kemoterapötik ilaçlar yer aldığın anımsattı. Her şeye rağmen bazı grup hastalarda bu tedaviye direnç geliştiğini belirten Karaçavuş, "Ayrıca nöroendokrin tümörler dediğimiz bazı pankreas ve bağırsak tümörlerinde de dirençli bir grup bulunmaktadır. Biz, Kayseri Şehir Hastanesi’nde kullandığımız ileri tetkik görüntüleme yöntemleri sayesinde, pankreas ve prostat kanserlerinin tanı ve evreleme aşaması daha sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. Bu görüntülemeler sonrasında tespit edilen hastalarımızdan uygun olanlara 'Akıllı İlaç’ tedavisine başlıyoruz." diye konuştu.

'Akıllı ilaç' uygulamasında tek merkez

Kayseri Şehir Hastanesi Nükleer Tıp Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Seyhan Karaçavuş, akıllı ilaç uygulamasına geçen bölgedeki tek merkez olduklarını kaydetti. Karaçavuş, "Şu anda ilimiz ve civarında bu tedavilerin uygulanabildiği tek merkez olma özelliği taşımaktayız. Hastalarımızdan bu tedavi için hiçbir ek ücret talep etmiyoruz. Bu tedavilerin ünitemizde yapılabilirliğini sağlamak için desteklerini esirgemeyen başta İl Sağlık Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Ali Ramazan Benli ve Başhekimimiz Sayın Prof. Dr. İlhami Çelik olmak üzere emeği geçen tüm personelimize teşekkür ederiz” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K