K

Seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı?

Seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı?
KAYSERİHABER38.COM | 31 Mart Yerel İdareler Seçimlerine 3 gün kala vatandaşlar, seçimde oy kullanmamanın cezası olup olmadığını araştırıyor.

Evet ceza vardır. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Cezai işlem YSK tarafından uygulanmaktadır. 2023 seçimlerinde ceza 300 TL olarak belirlenmişti.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×