Sarıkamış şehitleri tiyatral gösteriyle anıldı

Sarıkamış şehitleri tiyatral gösteriyle anıldı
Kayseri’de Sarıkamış Harekâtında donarak hayatını kaybeden şehitler, öğrencilerin tiyatral gösterisi ile anıldı. Programda konuşan Vali Gökmen Çiçek, “Sarıkamış, ölümden korkmamanın, vatanı kurtarmak için ölüme gülerek gitmenin adıdır” dedi.

KAYMEK Gençlik Merkezleri’nde eğitim gören gençler, Cumhuriyet Meydanı’nda 108 yıl önce yaşanan Sarıkamış Harekatı'nı canlandırdı.

Sarıkamış Harekatı'nın 108. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen şehitleri anma programına Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Kayseri Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.                                                      

SARIKAMIŞ DESTANI BİREBİR CANLANDIRILDI

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda Sarıkamış Harekatı şehitleri, KAYMEK Gençlik Merkezleri’nde eğitim gören öğrenciler tarafından tiyatral bir gösteriyle anıldı. KAYMEK tiyatro kursunda eğitim alan gençler, çeşitli makyaj teknikleriyle donmuş bir görüntü verilerek Sarıkamış’ı anlatmak adına ağır hareketlerle canlandırma yapıldı. Sarıkamış’ta şehit olan askerlerin şehadetleri canlandırıldı.

‘SARIKAMIŞ DEYİNCE İÇİ ÜRPERMEYEN TÜRK EVLADI OLMAZ’

Programda konuşan Vali Gökmen Çiçek, “Böyle anlamlı programın düzenlemesinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Sarıkamış içimizde bir yaradır. Sarıkamış deyince içi ürpermeyen Türk evladı olmaz. Binlerce vatan evladı hiç düşünmeden ölüme gülerek gittiler. Binlerce yüzyıl sürecek Türk milletinin benliğinde ölümden korkmamanın vatanı kurtarmak için ölüme gülerek gitmenin adıdır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bugün hem Kayseri’den giden şehitlerini hem de oradaki tüm şehitlerini anıyor. Erciyes’ten Sarıkamış’a selam yolluyoruz” ifadelerini kullandı.                                                                                                                              

‘KAYSERİ’MİZ MİLLİ MÜCADELEDE HER ZAMAN YERİNİ ALMIŞTIR’

Kayseri’nin milli mücadele döneminde yerini aldığını vurgulayan Başkan Büyükkılıç ise, “Öncelikle 108. yıl dönümünde andığımız Sarıkamış Şehitlerini rahmetle minnetle anıyorum. Her şeyden önce bu vatan birliğini, dirliğini koruyarak ay yıldızlı Türk bayrağımızın altında bizlere emanet edilmişse işte şehitlerimiz sayesindedir. Kayseri’miz zaten güvenli bir liman. Kayseri’miz milli mücadelede her zaman yerini almış. Ancak devletimizin vatanımızın her alanında gerekli hassasiyetler gösterilmiş ve Cumhuriyetimiz inşallah ilelebet yaşayacak şekilde çalışmalarını sürdürecektir. 75 bin civarında şehidimizin rahmetle minnetle anarken, onu bir gösteri mahiyetinde sizlere paylaşmak ve o günlere götürmek amacıyla KAYMEK’imizin yapmış olduğu önemli ve anlamlı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin kıymetli başkanına ve değerli basınımıza saygılar sunuyorum. Hayırlı günler temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×