Sarıkamış Harekatı, Cumhuriyet Meydanı’nda canlandırıldı

Sarıkamış Harekatı, Cumhuriyet Meydanı’nda canlandırıldı
Tiyatro eğitimi alan gençler, Cumhuriyet Meydanı’nda 107 yıl önce yaşanan ve binlerce askerin donarak şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nı canlandırdı. Vatandaşların beğenisini toplayan gösteride duygusal anlar da yaşandı.

Sarıkamış Harekâtı, 93 Harbi'nde kaybedilen toprakların 1. Dünya Savaşı sırasında (22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915) Rusya'dan geri alınması amacıyla planlandı. Osmanlı Ordusu'nun, Rus kuvvetlerinin yanı sıra çetin kış şartlarıyla da mücadele ettiği harekatta, binlerce asker hiç çatışmadan donarak şehit oldu.

107 yıl önce yaşanan bu harekatta şehit olanlar, Kayseri’de de çeşitli etkinliklerle anıldı. En anlamlı program ise Cumhuriyet Meydanı’nda KAYMEK öğrencileri tarafından sergilendi. Tiyatro eğitimi alan gençler, Sarıkamış harekatını tiyatral bir gösteriyle canlandırdı. Çeşitli makyaj teknikleriyle donmuş bir görüntü verilen 10 genç, ağır hareketlerle canlandırma yaptı. Anma etkinliği sırasında duygusal anlar da yaşandı.                                                                                                                                            

Programda KAYMEK Gençlik Merkezi öğrencileri; “Bugün üşüyor musunuz? Onlar vatan için donuyordu”, “Eş hele dağları örten karı, ot değil onlar dedenin saçları” ve “Sarıkamış yaramdır, borandır Sarıkamış / Sarıkamış ayazdır, destandır Sarıkamış, On binlerce anadır Sarıkamış” yazan dövizler de taşıdı.

Anma programına katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Sarıkamış Harekatı hakkında bilgi verdi. Büyükkılıç, “Malumunuz Enver Paşa komutasındaki yüz binlere vardığı ifade edilen ve bunların arasında en az 75-80 bini donarak şehit olan Sarıkamış’taki, Allah’u Ekber dağlarındaki o şehitlerimiz hatırlamak, onlara dua etmek, onlara minnet duymak amacıyla Kayseri Büyükşehir Belediyemizin KAYMEK biriminin gençlerinin yapmış olduğu böyle bir etkinlikte bulunmaktayız. Hakikaten rakamlar hepimizi sarsıcı, atalarımızın çektiği zorlukları ve o şartları ifade ediyor. Rus komutanın söylemiyle ‘Biz teslim alacaktık ama onlar Allah’a teslim olmuşlar’ diyerek adeta orada askerlerimizin Cenab-ı Allah’a şehit olarak canlarını donarak vermiş olması hepimiz için yaralayıcı ve üzücü. Ben şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.                                                                            

Geçmiş tarihin iyi okunması gerektiğini vurgulayan Büyükkılıç, bu cennet vatanın kolay kurulmadığını ve herkesin birlik ve beraberlik içinde sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×