Sanayinin en yaşlı çalışanı...

Sanayinin en yaşlı çalışanı...
Kayseri’de demircilik mesleğinin son temsilcilerinden Nuh Mehmet Biçer, ilerlemiş yaşına rağmen demir dövmeye devam ediyor. 73 yaşındaki Biçer, aynı zamanda sanayinin en yaşlı çalışanı. Çocuklarının ısrarı da Mehmet ustayı işinden alıkoyamamış.  Kayseri Eski Sanayi’de bir demirci dükkanında çalışan 73 yaşındaki Nuh Mehmet Biçer, 55 yıldır demircilik yapıyor. Yaşına rağmen bu mesleğe devam ettiğini söyleyen Biçer, “Evde boş oturmaktansa burada çalışmayı daha çok seviyorum” diyor. [caption id="attachment_22884" align="alignleft" width="400"] 55 yıldır demircilik yapan 73 yaşındaki Nuh Mehmet Biçer, sanayinin de en yaşlı çalışanı... [/caption]

SANAYİNİN İHTİYAR DELİKANLISI

Mesleğe okulunu bitirdikten sonra çırak olarak başladığını anlatan Biçer, “Çırak olarak girdiğim işte daha sonra dükkan açtım. Halı tarağı yaptım, kapı kilidi yaptım. Şu anda 55 senedir yani yarım asırdır demircilik yapıyorum. Kazma ağızı, kürek, balta ağzı, çatı kancası gibi şeyler yapıyorum. 73 yaşındayım, bu sanayideki en yaşlı çalışan benim, benden yaşlısı yok” dedi. Demircilik mesleğine ilgi azaldığı için çırak bulamadıklarını belirten Biçer, “Burada yetiştirdiğim 3-4 tane eleman hala bu mesleği yapmaya devam ediyor fakat artık bu mesleğe ilgi azaldığı için çırak bulamıyoruz" diye konuştu.

"ZOR BİR MESLEK AMA SEVİYORUM"

Sıcak olduğu için ocağın başında çalışmanın da zor olduğunu kaydeden Biçer, "Tek başıma çalıştığım için bütün işi ben yapıyorum, bu nedenle yorucu oluyor. Teknolojinin gelişmesiyle bize de bazı yararları oldu. Şuan şahmerdan ile büyük işleri hallediyoruz, eskiden böyle bir imkanımız yoktu. Günde yaklaşık 300-350 civarında demir dövüyorum, çok şükür ekmek paramız çıkıyor. Burada yaptığım şeyleri toptancılara, hırdavatçılara, inşaatlara satıyorum” ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIM ÇALIŞMAMI İSTEMİYOR"

Çocuklarının bu mesleği artık bırakmasını istemelerine rağmen devam ettiğini belirten Nuh Mehmet Biçer, “Çocuklarım bana artık bu mesleği bırak yeter diyorlar ama ben bırakmak istemiyorum. Evde oturup ne yapacağım parkta veya kıraathanelerde boş oturmayı sevmiyorum. Buraya gelip giderek yavaş yavaş çalışmaya devam ediyorum. Burada çalışarak 4 tane çocuk büyüttüm ve meslek sahibi ettim. Oğullarımdan bir tanesi de soğuk demircilik yapıyor” diye konuştu.
GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×