Sanatçıları değil, depremzede öğrencileri sevindirdi

Sanatçıları değil, depremzede öğrencileri sevindirdi
İncesu Belediyesi, festivalde sahneye sanatçı çıkarmak yerine, sanatçıya vereceği parayla aldığı kırtasiye ürünlerini depremzede öğrencilere dağıttı. Öğrencilerin yüzündeki tebessümü görmenin ve geleceğe yatırım yapmanın önemli olduğunu vurgulayan Başkan Mustafa İlmek, “Bu kararı almasaydık vicdanen rahatsız olurdum” açıklaması yaptı.

Bir taraftan 8 Eylül’de gerçekleştirilecek İncesu Kültür ve Üzüm Festivali hazırlıklarını sürdüren İncesu Belediyesi, örnek bir uygulamaya imza attı. Belediye Başkanı Mustafa İlmek, festivalde sahneye ünlü sanatçı çıkartmak yerine depremzede öğrencilere okul öncesi kırtasiye yardımında bulunma kararı aldı. Hazırlanan kırtasiye setleri Göksun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde depremzede öğrencilerin bulunduğu konteynır kentlere giderek öğrencilere dağıtıldı.

5 bine yakın defter, kalem, boya, boyama kitabı ve kalem kutusundan oluşan setleri Göksun ve köylerine dağıttıklarını söyleyen İncesu Belediye Başkanı Av. Mustafa İlmek, “Yaşadığımız acı bir olay karşısında sanatçılarla günler süren etkinlik yapamazdık. Bu festivalde tercihimizi sanatçı getirmek yerine depremzede öğrencilerimizden yana kullandık.  Ekiplerimiz bölgeye ulaşarak Göksun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaparak konteynır kentlerde hazırladığımız kırtasiye paketlerini tek tek dağıtmak suretiyle yerine ulaştırdı. Depremi yaşayan kardeş ilçemiz Göksun ve diğer bölgelerden elimizi çekmeyeceğiz” dedi.                                                                                                                            

İLMEK: BU KARARI ALMASAYDIM, VİCDANEN RAHATSIZ OLURDUM

6 Şubat’ta 11 ili vuran depremin çok can yaktığını belirten Başkan İlmek, “Yaşanan ağır yıkım nedeniyle birçok kişi evinden oldu. Devlet olarak, belediyeler olarak elimizden gelen her şeyimizle depremzedelerin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Aradan zaman geçse de yaşanan o acı günleri unutmadık. Her zaman depremzedelerin yanında olmaya çalıştık. İncesu Belediyesi olarak depremzede bir kardeşimizi Belediyemizde işe aldık. Bizim mesai arkadaşımız oldu.  Birçok depremzede kardeşimize İncesu halkı evini, sofrasını açtı. Hala ilçemizde kalan ve kalmaya devam edecek kardeşlerimiz var. Ülke olarak böyle bir acıyı yaşamış ve hala yüreğimizde hissederken, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz festivalimizin 28’nci yılında sanatçı çıkarmama kararı aldım. Bu harcamayı yapmak yerine depremzede çocuklarımıza kırtasiye verme kararı aldım. Bu bir ‘Çam sakızı, çoban armağanıdır’ O çocukların tebessümü her şeyden önemli. Ekiplerimiz kendi elleri ile konteynır kentleri gezerek kırtasiyeleri dağıttı. Bu kararı almasaydım, vicdanen rahatsız olurdum. İlçe halkımız sanatçı konusunda beklenti içinde idi. Bu festivalde bizi mazur görsünler. Daha güzel dönemlerde birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapacağız. Ülke olarak hep birlikte gülüp hep birlikte eğleneceğimiz günler yakındır. Bugün, ilçe halkının selamını, sevgisini depremzede kardeşlerimize ulaştırmanın huzurunu yaşıyorum” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×