K

Sağlık Bakanı Koca'dan Turkovac İle İlgili Önemli Çağrı

Sağlık Bakanı Koca'dan Turkovac İle İlgili Önemli Çağrı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erciyes Üniversite'nde geliştirilen ve halen Faz-3 çalışması devam eden Turkovac aşısıyla ilgili konuştu. Aşının hatırlatma dozu olarak kullanıldığına değinen Koca, şu ana kadar 2 bin gönüllüye yapıldığını seri üretime geçebilmesi için bin gönüllüye daha ihtiyaç olduğunu söyledi. Koca ayrıca, Biontech aşısının üzerinden 6 ay geçmiş 18 yaş üstü vatandaşların da yarından itibaren hatırlatma dozunu olabileceğini kaydetti.

Türkiye'de yaklaşık 2 yıldır koronavirüs salgınıyla mücadele ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Covid-19 sebebiyle yürütülen aşılama çalışmaları hakkında bilgiler vererek, 18 yaş üstü için hatırlatma dozunun başlatıldığını belirtti.

'AŞILARIN TEMEL KORUYUCU ETKİSİ, HASTANEYE YATIŞLARIN VE ÖLÜMLERİN ENGELLENMESİNDEDİR.'

Bakan Koca, hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Vaka sayılarının yaş dağılımı ile vefatların yaş dağılımları dikkate alındığında son 1 ay içindeki vakaların yüzde 15'i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ancak, vefatların yüzde 84,8'i 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmektedir. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren Biontech aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir" ifadelerini kullandı.                                                                                                     

'1000 GÖNÜLLÜYE İHTİYAÇ VAR'

Yerli aşı Turkovac için gönüllüler arandığını vurgulayan Koca, "Daha önce sizleri kendi aşımızı kullanıma alabilmek için gönüllü olmaya davet etmiş ve 3 bin gönüllü ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini ifade etmiştim. Gönüllü olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek bugün itibariyle 2 bin gönüllü sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Halen 1000 gönüllüye ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum. Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir" şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K