Roma Mezarı tarihçesi - Kayseri Gezi Rehberi

Roma Mezarı tarihçesi - Kayseri Gezi Rehberi
Kayseri kent meydanında yer alan Roma Mezarı'nın tarihi geçmişini hiç merak ettiniz mi? Kesme taştan yapılan mezara merdivenle inilerek ulaşılırken, yapının sade mimarisi de dikkat çekiyor.

Yaklaşık 6 bin yıllık geçmişe sahip olan Kayseri, bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Kayseri, Frig, Hitit, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve cumhuriyet dönemi sayısız eserle doludur.        

Merkez Kocasinan ilçesi Cumhuriyet Meydanı İstasyon Caddesi Sahabiye Medresesi arkasında yer alan Roma Mezarı da bu eserlerden birisidir. Erken Roma döneminde, 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapı, siyah kesme taşlardan, dikdörtgen planlı ve iki katlı olarak yapılmıştır. Üçgen alınlı çatısı ve batıya açılan bir kapısı bulunan Roma Mezarı içindeki mezar taşlarından, 12. yüzyılda bir ara Selçuklu Türbesi olarak da kullanıldığı anlaşılmaktadır. Mezar, 1956’da ortaya çıkarılarak restore edilmiştir.                                                                                                                                   

Türbe içerisinde 1317-1318 yıllarına ait mezar taşları yer almaktadır. Mezar, siyah kesme taştan, dikdörtgen planlı ve tek tonozlu olarak inşa edilmiştir. Doğu ve batı cephelerinde ikişer havalandırma penceresi bulunan ve iki katlı olarak inşa edilmiş yapıya, kuzey cephenin batı ucuna kaydırılmış bir kapıdan girilmektedir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×