K

Ramazan'da pastırma ve sucuk zam görmeyecek | Güncel pastırma ve sucuk fiyatları

Ramazan'da pastırma ve sucuk zam görmeyecek | Güncel pastırma ve sucuk fiyatları
Ramazan'a sayılı günler kala, pastırma ve sucuğa bu ayda zam yapılmayacağı açıklandı. Şu an sucuğun kilosu 70 ila 90 lira arasında; pastırmanın kilosu ise 150 ila 220 lira arasında satılıyor.

Kayseri'nin önemli lezzetlerinden pastırma ve sucuk, özellikle Ramazan ayında daha fazla tüketiliyor. İftar sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan bu iki gıdaya, Ramazan ayında zam yapılmayacağı açıklandı. 

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, Ramazan ayında pastırma ve sucuk fiyatının artmaması için büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Her ailenin Kayseri'nin geleneksel lezzetlerinden pastırma ve sucuğu Ramazan sofrasında bulundurduğunu belirten Bağlamış, "Pastırma ve sucuk ramazan ayında normal aylara oranla daha fazla rağbet görüyor. Bundan dolayı biz de elimizden geldiği kadar ramazan ayında pastırma ve sucukla ilgili fiyat artışı olmaması noktasında çalışma içerisindeyiz. Ramazan ayında hem Kayseri hem diğer illerimizde pastırma ve sucukta perakende satış fiyatında herhangi bir artış yapılmayacak." dedi.

Sucuk kaç lira?

2020 yılında sucuk fiyatları perakendede ortalama kilogramı 65 ile 80 lira civarındaydı. 2021 yılında ise bu fiyatlar perakendede 70 ile 90 lira aralığına yerleşti. 2020 yılına nazaran sucukta yüzde 20 bir artış söz konusu ama ramazan ayına özel bir artış yok.

Pastırma kaç lira?

Pastırmada da 2020 yılında ortalama perakende satış 130 ile 170 lira aralığındaydı. 2021 yılında ise fiyat 150 ile 220 lira aralığına yerleşti. Pastırmada da yüzde 20 gibi bir artış oldu. Ancak ramazan ayına özel bir artış beklenmiyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K