Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri Özellikleri ve Yapılışı

Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri Özellikleri ve Yapılışı
Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesindeki Uzunyayla bölgesinde üretilen "Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri"ne Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescil belgesi verildi. Bölgenin coğrafi yapısı, havası ve bitki florasının özel kıldığı Çerkes Peyniri'ni diğerlerinden ayıran özellikler ve nasıl yapıldığı haberimizde...

Pınarbaşı Belediyesi tarafından "Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri" için Ocak 2020'de yaptığı coğrafi işaret tescil başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kabul edildi. 

Pınarbaşı Belediyesi, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Belediye Başkanı Menduh Uzunoğlu imzalı açıklamada, Çerkes peynirinin yurt içinde ve dışında daha çok tanıtılması için çalışmalar yürütüldüğü belirtildi. Uzunluoğlu, peynirin coğrafi işaret tescil aşamalarında, Birleşik Kafkasya Derneği, Pınarbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesinden Prof. Dr. Mitat Şahin ve beraber çalıştığı uzman Birsen Koca ile verimli bir takım çalışması yaptıklarını dile getirdi. 

Peynirin 1850'li yıllarda Kafkasya'dan göç eden Çerkesler tarafından üretilen ve günümüze kadar otantikliğini koruyan geleneksel bir çeşit olduğunu aktaran Uzunluoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti. Uzunluoğlu, Pınarbaşı patatesinin de tescil edilmesi için çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

PINARBAŞI UZUNYAYLA ÇERKES PEYNİRİ ÖZELLİKLERİ ve YAPILIŞI

Pınarbaşı Uzunyayla Çerkes Peyniri, yöreye özgü yarı sert bir lezzettir. Bölgedeki meralarda serbest yayılan hayvanların sütlerinden elde edilir. Pınarbaşı’nın coğrafi yapısı, havası, bitki florası peyniri farklı kılan özelliklerdendir. İlk peynir, yoğurdun suyuyla yapılır ve o peynirden süzülen su maya olarak saklanır. İnek sütü pişirilirken tam kaynamadan peynir mayası süte karıştırılır. Kesilen sütün suyu sarıya döndüğü zaman süzme işlemine geçilir. Kalıplara konulan peynir, 1-2 saat dinlendikten sonra kalıptan çıkarılarak üzeri kaya tuzuyla kaplanır. Peynir, 1-2 hafta dinlendikten sonra yenmeye hazır hale gelir. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×