K

“PASTIRMA” MI, “BASTURMA” MI..?

“PASTIRMA” MI, “BASTURMA” MI..?

İsmi ve tadı Kayseri’yle özdeşleşen bir lezzetin buradaki adıdır pastırma… Peki bu lezzetin Ortaasya ve Rusya’daki karşılığı ne?

“Pastırma”ya Ruslar, (basturma)  diyorlar. Biz ise “Pastırma”... Hadi çemenini anladık da, bir kez daha soruyu tekrarlayayım nerden çıktı bu pastırmanın “p”si? “P” Türk alfabesinin yirminci harfi. Sert, patlamalı, titreşimsiz, çift dudak sessizi yumuşak karşılığıysa “b”. Belki ondan... Pastırma, eski bir Türk yiyeceği. Pastırmayı ilk yapanlar Orta Asya'da Hunlar. Basturma son yıllarda marketlerde satılmakta ve özellikle de Fransız süpermarketler zincirinde karşımıza çıkmakta... Basturma ile tanışan Rusların ise yüzde 90’ı tadını çok beğenmekte ama maalesef pastırmanın anavatanı Kayseri’den hiçbir marka Rusya pazarında satış sohbet hattı potansiyeline sahip değil. Yatırımcılar buradan açık çağrı. Hazır Rusya ile her konuda yakınlaşmışken, pastırmanın da Rus pazarına girmesi önemli bir ticari faaliyet olacaktır.

KURUYEMİŞ ve KAHVEYLE DE RUS PAZARINDA OLMALIYIZ

Yıllardır Rusya pazarında olmayan ve sürekli “Olsaydı daha iyi mi olurdu” dediğimiz kuruyemiş ( çerezci) dükkanları... Önünden geçtiğimizde kokusundan hoşnut olduğumuz kahvenin mükemmel kokusu ve sıcak kuruyemiş ... Ruslar aslında kuruyemişi sevseler de yıllardır kuruyemişin sıcak tüketildiğinde daha lezzetli olduğunu bilmezler. Kahveler sürekli süpermarketlerde ambalajında satılmakta... Bilinen kahve kültürüne daha çok Balkan ülkelerinde de ( Sırbistan ve Makedonya) rastlamaktayız... Bu ülkelerde bulunan Ruslar bu kahve kültürünü çok beğenmelerine rağmen hiçbir zaman kendi ülkelerine getirmeyi düşünmezler. "Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır" derler ama....
GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×