K

Pandemi döneminde spor nasıl yapılmalı?

Pandemi döneminde spor nasıl yapılmalı?
Pandemi döneminde spor nasıl yapılmalı? Tek başınıza da spor yapsanız maske takmak neden önemli? Alanında uzman Doç Dr. Fatih Karaaslan, bu ve benzeri sorulara cevap verdi.

Doç. Dr. Fatih Karaaslan, pandemi döneminde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Açık havada spor yapılmasını tavsiye eden Doç. Dr. Fatih Karaaslan, mümkünse yapılan sporun tek başına yapılmasının daha sağlıklı olacağını ifade etti.

Her türlü sosyal platformda dikkat edilen maske takılması, sosyal mesafe ve dezenfeksiyon kurallarına spor yaparken de uyulması gerektiğini vurgulayan Karaaslan, "Eğer salon sporu yapıyor isek, spor salonun açık havayla temaslı bölümlerinde spor yapılmalı ve ayrıca kullanılan ekipmanların kişinin kendisine ait olmalı, bu tip önlemler daha güvenli bir ortam oluşturacak" dedi.

Son dönemlerde yayınlanan yeni bilimsel çalışmalara göre virisün kapalı ortamlarda yaklaşık 3 saat havada kalabildiğini de anımsatan Karaaslan, bu sebeple eğer maske takılmadan spor yapılıyorsa, virüs ile temas riskinin artmış olacağına dikkat çekti. Karaaslan, "Sportif aktivite esnasında, kardiyovasküler tempo artmaktadır. Bu durum daha hızlı kalp atışı, daha derin ve daha fazla sayıda soluk alıp verme ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle kapalı ortamlarda maske kullanımı da ihmal edilmemeli. Ancak belirli zaman aralıklarında maske çıkarılarak oksijenden zengin temiz havanın da solunması gerek" ifadesinde bulundu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K