K

‘Örenşehir’deki Mozaikler, MS 4. Yüzyıla Ait Olabilir’

‘Örenşehir’deki Mozaikler, MS 4. Yüzyıla Ait Olabilir’
Kayseri'nin İncesu ilçesine bağlı Örenşehir Mahallesi’nde tekrar başlayan kazı çalışmalarında ortaya çıkan mozaiklerin, milattan sonra 4’üncü yüzyıla ait olabileceği ifade edildi.

İncesu ilçesine bağlı Örenşehir Mahallesi’nde, 2010-2011 yıllarında başlatılan tarihi kazı alanında çalışmalar, kısa süre sonra durdurulmuştu. Bakanlık ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kazı çalışmaları 2021’de yeniden başladı. Kazının 2022 yılında da devam edeceği öğrenildi.

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Örenşehir kazı çalışmalarında gelinin son noktayı anlattı. Dursun, “Burası, Bizans İmparatoru 2. Konstantin'in gelip, bir süre kalmış olabileceği yer olarak düşünülmekte. Tabii tarihi kaynaklarda bunu henüz netleştiremedik" dedi.                                                  

Kazı sırasında bulunan mozaikler hakkında da bilgi veren Dursun, “Burada bulunan mozaikler Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait. İnşa tarihi ve oradaki arkeolojik verilerin bize sunduklarına baktığımızda buranın milattan sonra 4. yüzyıla ait olabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K