K

Okullarda temizlik görevlisi var mı yok mu?

Okullarda temizlik görevlisi var mı yok mu?
İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, okullarda temizlik görevlilerinin olmadığını iddia etti. İdareci ve öğretmenlerin ellerinde fırça temizlik yaptığını öne süren Yücel, koranavirüs salgınına dikkat çekerek bu nedenle okulların yüz yüze eğitime hazır olmadığını savundu.

2021 - 2022 eğitim öğretim sezonu, yüz yüze olarak 6 Eylül'de başladı. Ancak okulların koronavirüs tedbirlerine ne derece hazır olduğu konusu ise sürekli tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, okulların koronavirüs tedbirleri altında ve binlerce temizlik çalışanı görevlendirilerek açıldığını açıkladı. Ancak Kayseri'de bazı okullarda hala temizlik görevlisi bulunmadığı iddia edildi.

İYİ Parti Kayseri Başkanvekili Kazım Yücel, "Okullar açıldı ama okulların temizliğini yapacak kimse yok. Okul müdürleri eline fırçayı alıp temizlik yapmak zorunda kalıyor. Okullar eğitim ve öğretime hazır değil" ifadelerini kullandı.

Okulları temizleyecek personellerin alınmadığını öne süren Yücel, bu nedenle okulların yüz yüze eğitime hazır olmadığını kaydetti. Yücel, "Pandemi sürecinde hem öğrenciler hem de öğretmenler okullarından uzak kaldı. 6 Eylül itibari ile 'Okullarımızda her hazırlık yapıldı' denilerek eğitim ve öğretime başlanıldı. Ancak eksiklikler maalesef hala tamamlanmadı. Gelin görün ki okul binalarının temizliğini yapacak personel alımı veya TYP kapsamında hala alım yapılmadı. Okul müdürlerimiz ve okul yöneticilerimiz, öğrenci ve eğitimle uğraşmak yerine işlerini güçlerini bırakıp eline fırça ve temizlik malzemesi alarak görev yapmaya çalışıyor. Öğrenci, öğretmen, servis, veliler gibi konulara eğilmesi ve okulun başarısını artırmak için çaba sarfetmesi gereken yöneticiler, maalesef plansız bir eğitim dönemi nedeniyle okullarda temizliği kendileri yapmak zorunda kalıyor. Bu tablo Türkiye'ye yakışmıyor, Kayseri'ye yakışmıyor." diye konuştu.

"NEDEN HIZLI DAVRANMADINIZ?"

"Okullara temizlik görevlisi alımını neden daha önce yapmadınız?" diye soran Yücel, "Şimdi TYP'ye başvurular başlıyor. Bu süreç de en az 1 ay sürecek. Peki, bu 1 ay boyunca okullar temizlenmeyecek mi? Her okulun temizliğini okul idarecileri yapmak zorunda mı? Zaten eğitim ve öğretimde yap boz şeklinde ilerliyorsunuz. Her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimde de başarısızsınız. Bari bunu becerebilseydiniz de okullar açılmadan hizmetli alımını gerçekleştirseydiniz. Maalesef bu konuda da sınıfta kaldınız. Hijyen bir ortamda ders imkanı sağlayamadınız ve eğitimcilerin de işini artırdınız." şeklinde konuştu.                   

"PERSONEL ALIM SÜRECİNİ HIZLANDIRIN"

Son alarak yetkili idarecilere seslenen Yücel sözlerine şöyle devam etti; "Buradan yetkililere sesleniyorum. Personel alım sürecini hızlandırın. Okullarımızdaki temizlik hizmetlerini hızlandırın. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza sağlıklı bir ortam sağlayın."

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K