K

Öğretmenler Günü neden '24 Kasım'da ve ilk ne zaman kutlandı?

Öğretmenler Günü neden '24 Kasım'da ve ilk ne zaman kutlandı?
Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü... Peki Öğretmenler Günü, neden '24 Kasım'da kutlanıyor? İlk olarak ne zaman kutlandı? Diğer ülkelerde böyle bir gün var mı? Bu soruların cevabı ve daha fazlası haberimizde...

Öğretmenler Günü, bu mesleği icra edenleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir gündür. Kültürel ve tarihi özelliklerine göre her ülke farklı tarihlerde öğretmenler gününü kutlamaktadır.

Ülkemizde de, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e 'başöğretmen'lik ünvanının verildiği gün olan 24 Kasım'da kutlanıyor. 24 Kasım 1928 tarihinde, Millet Mektepleri açıldı ve Atatürk'e de "Başöğretmenlik" ünvanı verildi. Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında ise, 24 Kasım'ın ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. O tarihten sonra her yıl kutlanmaya devam edildi.

Diğer ülkeler hangi tarihte kutluyor?

Öğretmenler Günü, pek çok ülkede, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı'nda UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümü olan 5 Ekim gününde kutlanmaktadır. Bazı ülkeler ise, kendi kültürel ve tarihi özellikleri ile okul tatil günlerine göre farklı tarihlerde Öğretmenler Günü kutlamaları yapıyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K