Ödemesini yapsanız da sakın atmayın

Ödemesini yapsanız da sakın atmayın
Ödemesi yapılarak geri alınan senetlerin atılması doğru mu? Senetlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar neler? Geri alınan senetlerin en az ne kadar saklanması gerekiyor? Senedin fotokopisiyle bile ikinci defa tahsilat yapılabildiğine dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları uyardı.

Borç karşılığı imzalanan senetlerle ilgili bilinmesi gereken önemli hususlar var. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, satış ve hizmet işlemlerinde tüketicilerin yaptığı sözleşmeler ve atmış oldukları imzalarla senetler konusunda dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekti. 

Kötü niyetli kişilerin olabileceğine dikkat çeken Şahin, tüketicileri uyardı. Şahin, "Eğer karşımızdaki kötü niyetli ise ki, biz iyi veya kötü demeden tedbirimizi almak zorundayız. Sözleşmeyi imzaladık, zaten bizim ayrıca bir senet verme yükümlülüğümüz yok. Hem sözleşme hem de senet alınıyorsa burada tüketiciye bir mesaj var. Ora ile işlem yapma, oradan mal ve hizmet alma. Başka bir yerden alışveriş yap. Çünkü tüketicinin imzaladığı sözleşme senet hükmündedir" ifadesinde bulundu.

Yapılan sözleşmede ayrıca bir senet varsa buna da dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Mahmut Şahin, "Ayrıca bir senet varsa, sözleşme ve senedi ayırıp iki ayrı işleme koyabilirler. İki defa bizden tahsil edebilirler. Haklı ya da haksız olsalar bile bunu yapabilirler. Biz eğer bir senet vermişsek, senet ödeme yaptıktan sonra bize iade edildiyse o senedin bizim senedimiz olup olmadığını kontrol edelim. İmza bizim mi değil mi bakalım ve o senedi alıp yırtıp atmayalım. Üzerine İPTAL yazıp saklayalım. En azından 10 yıl saklayalım" diye konuştu.

Fotokopiyle bile ikinci defa ödeme isteyebilirler

Kötü niyetli kişilerin senet fotokopisiyle bile ödenen miktarı ikinci defa tahsil edebileceğini belirten Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin, "Ödeme karşılığı aldığımız senet bizim senedimiz ve yırtıp attık. Bu yanlış. Kötü niyetli kişiler, o senedin fotokopisiyle bile bize dava açıp ödediğimiz ücreti yeniden alabilir" dedi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K