K

Oda başkanından tepki: Esnaflar faizsiz krediden faydalanamıyor

Oda başkanından tepki: Esnaflar faizsiz krediden faydalanamıyor
Develi Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Somuncu, KOSGEB tarafından verileceği açıklanan faizsiz kredi desteğinden hiçbir esnafın faydalanamadığını iddia etti. Faizsiz kredi kriterlerinin çok ağır olduğunu belirten Somuncu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni bir destek paketi açıklamasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsün olumsuz etkilediği mikro ölçekli işletmelere 30 bin lira, küçük işletmelere 75 bin lira üst limitli KOSGEB kredisi verileceğini duyurmuştu. Ancak kredi kriterleri tepkilere neden oldu. Kredi ayrıntılarını incelediklerini söyleyen Develi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Somuncu, mevcut kriterler ile hiçbir esnafın faizsiz kredi alamadığını savundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizsiz kredi desteği sözünü hatırlatan Somuncu, "Geçtiğimiz günlerde sayın cumhurbaşkanımız KOSGEB aracılığı ile faizsiz kredi açıklaması yaptı. Kredinin ayrıntılarını inceledik. Esnaf Kefalet Kooperatif Kredi kullananlar alamıyor, Halkbank’tan kredi alanlar kullanamıyor, KOSGEB’den hibesi olanlar alamıyor. SGK ve Bağ-Kur borcu olanlar alamıyor. Sicili bozuk olanlar kullanamıyor. Peki soruyorum size şu pandemi ortamında bu şartları taşıyabilen esnaf kaldı mı?" diye sordu.

'LÜTFEN YANLIŞI DÜZELTİN ve YENİ BİR DESTEK AÇIKLAYIN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Oda Başkanı Mehmet Somuncu, yanlışın düzeltilmesini istedi. "Adı 'tam kapanma' olan ama her yerin açık olduğu bu süreçte olan yine küçük esnafa olacak" diyen Somuncu, "Çekini, senedini, SGK'sını, Bağ-Kur'unu ve kirasını ödeyemeyecek. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan sesleniyorum; ortada bir yanlış var bu yanlışı lütfen düzeltin. Lütfen danışmanlarınızı gözden geçirin. Esnaf için acil şekilde yeni bir destekleme açıklaması bekliyoruz. Saygılarımla.” ifadelerine yer verdi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K