K

Oda Başkanından 'Haciz, icra ve gelir gider faturaları ötelensin' ricası

Oda Başkanından 'Haciz, icra ve gelir gider faturaları ötelensin' ricası
Pandemi nedeniyle zor günler geçiren yiyecek sektörü temsilcisinden önemli rica... Esnaflar arasında borçlu, hacizli ve icralık olanların bulunduğunu vurgulayan Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir; "Tam kapanma sürecinde esnafın zor durumda kalmaması için bu durumlar da kaldırılsaydı ya da onlar da durdurulsaydı iyi olurdu" dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri, tedbirler de yasakları beraberinde getirdi. 17 günlük tam kapanma sürecinde de, kısıtlamalar her sektörü vurdu. En fazla konuşulan sektörlerden yiyecek içeçek sektörü de zor durumda. Sektör temsilcilerinin yetkililerden önemli istekleri var. 

Lokantacı esnafı olarak sıkıntılı günlerden geçtiklerini vurgulayan Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, 17 günlük tam kapanmanın işlerini daha da zorlaştırdığını söyledi. Esnafın borcunu borçla kapattığını belirten Aydemir, "Yönetim kurulundaki arkadaşlarla gezdik ve birçok esnafın dükkanını kapattığını gördük. Konuştuğumuzda hepsi memleketlerine, köylerine gitmişler. Bu uygulama bayrama yakın yoğunluk olmasın, vaka sayıları artmasın diye yapılıyor. Biz de vaka sayılarının artmamasını istiyoruz ama esnafımız içerisinde banka kredisi olanlar var, davalık olan var ve ya taksitlerini ödemekte zorlananlar var, icralar ve hacizler var. Bu durumlar da kaldırılsaydı ya da onlar da durdurulsaydı daha da iyi olurdu.

Ramazan sonuna da bütün esnaflarımız, üyelerimiz bir umutla, bir heyecanla bu durumu beklemekteler. Alınan kararlara tabi ki saygı duyuyoruz. Tabi ki insan sağlığı her şeyden önemli ama haciz, icra ve gelir gider faturaları hakkında karar alınıp, durdurulsa ya da ötelense bu bizi daha da mutlu ederdi. Bu süreçte sonumuz ne olacak bilemiyoruz" dedi.

'PAKET SERVİS SIKINTILARIMIZI ÇÖZMÜYOR'

Tam kapanma sürecinde lokantalarda gel-al şeklinde satış olmadığını sadece paket servisle çalışılacağını da aktaran Oda Başkanı Altan Aydemir; "Daha önceden gel al ile çalışıyorduk ama şu anda artık gel al yok. Online sipariş ve telefon üzerinde sipariş ile çalışıyoruz. Esnaflarımızdan bazıları sulu yemek yapıyor. Bunlar tam kapanmayla birlikte kapattılar. Çünkü bunların daha önceden de paket servisi yoktu. Paket servisinde araç ve kurye olmak üzere belli masrafları oluyor. Bu da işletmeciye külfet getiriyor. Dolayısıyla zaten paket servisi yapan esnafımızda belirli, pideciler, dönerciler, kebapçılar bunlar normalde de paket servis yapıyorlardı. O nedenle tam kapanmada da paket servisini devam ettirebiliyorlar. Gece 00.00’a kadar paket servisimiz devam ediyor. Online ya da telefonla sipariş alıyoruz. Gel al olmayacak. Bu durumda ne kadar tatmin eder, ne kadar işletmeyi kurtarır bilemiyoruz. Zaten paket servisinde istenilen ya da beklenilen bir ciro ve ya bir iş hacmi yakalayamadıklarından dolayı sıkıntılar vardı. Artık gel al da olmayacağına göre bütün esnaflarımızın sıkıntıları katlandı. İnşallah bayram sonrasında heyecanla, sevinçle tam kapasite açılmayı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K