"O gün Kayseri sokakları Afrika'dan farksız oluyor"

Kurban Bayramı''na sayılı günler kaldı. Vatandaşlar kurbanlık telaşına düşerken, meslek örgütleri de bayram günü alınabilecek önlemleri sıradadı.

Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın, Kurban Bayramı öncesinde yaptığı açıklamada, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Vatandaşların kurbanlarını kesmek için acele etmemeleri gerektiğini kaydeden Aydın, “Kurban Bayramına az bir zaman kala besiciler hayvanlarını satmak üzere. Dana da canlı fiyat 22-23 TL arasında. Küçükbaş kuzuda da aşağı yukarı fiyatlar aynı. Vatandaşlarımız kurbanını rahatlıkla alabilir. Yeteri kadar mal var. Bu ara Katar’a küçükbaş hayvan gittiği için fiyatlar biraz yükseldi. Vatandaşlarımız kurbanlarını kesmek için acele ediyorlar.

Tatile gitmek için veya eti biran önce yemek için acele ediyorlar. Böyle bir şey yok. Zaten etin 12 saat dinlenmesi gerekiyor. Et dinlenmediği müddetçe hem parçalanmaz hem de yenmez” ifadelerini kullandı. Sokak aralarında hijyen olmayan makinalarla kıyma çekildiğini söyleyen Başkan Aydın, yetkililerden bu tür durumlara izin vermemesi gerektiğini belirtti.

"Temiz olmayan makinalarla kıyma çekiliyor"

Kayseri’nin Kurban Bayramı’nda bir Afrika şehrinden daha kötü hale geldiğini vurgulayan Kasaplar Odası Başkanı Aydın, “Biz oda olarak kesim kasaplarına yaka kartı veriyoruz. Kasapları sınavdan geçirdikten sonra bu yaka kartlarını veriyoruz. Vatandaşlarımız kurban keserken acele etmesi ve işin ehli olan kasaplara kurbanlarını kestirsinler.

"Mani olamadık"

Kasaplar Odası Başkanı Aydın, sokak aralarında kıyma çekenlere şimdiye kadar mani olamadıklarını söyledi. Aydın, "Bu konuda bakanlıktan valiliklere genelge gönderildi. Bu genelgede ilgili yerlere dağıtıldı ama maalesef bununla ilgilenen olmadı. Kayseri’nin bir örnek şehirliği kalmadı. Kurban Bayramı’nda bir Afrika şehrinden daha kötü oluyor. Sokak aralarında bina görevlileri, manavlar kıyma çekiyor. Bu senede bir defa kasabın bayramıdır. Bırakında onu kasap yapsın. 1 sene boyunca bodrumlarda yatmış makinayla et çekiyorlar. Buna yetkililer duyarlı olacak ve bu işe el atacaklar.” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×