K

Muhalefetten 'asgari ücret' teklifi: Vergi alınmasın

Muhalefetten 'asgari ücret' teklifi: Vergi alınmasın
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada asgari ücrete değinerek, “Bu seneden itibaren asgari ücretli çalışanlarımızın maaşlarından alınan gelir vergisini kaldıralım” dedi.

Türkiye'de çalışanların neredeyse yarısı, asgari ücret alıyor. Pahalılık ve geçim sıkıntısı, yeni senede asgari ücretin ne kadar olacağı sorusunu sorduruyor. Muhalefet, asgari ücretten devletin aldığı gelir vergisinin kaldırılmasını ve bnun direk çalışanın maaşına yansıtılması gerektiğini dile getiriyor.  

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da, TBMM’de asgari ücreti gündeme getirdi. Asgari ücret üzerinden alınan vergilere iişaret eden Ataş, hüküete çağrıda bulundu. Ataş, "Gelin, hep beraber bir karar alalım bu seneden itibaren asgari ücretli çalışanlarımızın maaşlarından alınan gelir vergisini kaldıralım. Asgari ücrete yapılacak artışta yoksulluk sınırının 9 bin 931 lira, açlık sınırının 3 bin 49 lira olduğu göz önünde bulundurulmalı ve asgari ücretle çalışanlarımızın insanca yaşayacağı bir artış yapılmalıdır” diye konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinin yakın zamanda başlayacağını hatırlatan Ataş, “2022 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi için asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu görüşmelerde TÜİK'in uydurma rakamları değil, vatandaşın yaşadığı ekonomik kriz, pandemi sürecinde artan giderler, vatandaşın en derinden hissettiği gerçek enflasyon rakamları dikkate alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K