K

MSB açıkladı: Harekâta devam edilecek mi?

MSB açıkladı: Harekâta devam edilecek mi?
Fırat'ın doğusuna ilişkin buradaki teröristlerin bölgeyi terk etmeleriyle ilgili verilen süre sona erdi. ABD'nin YPG'li terör unsurlarının güvenli bölgeden çekildiğini söylediği belirtilerek, bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığı duyuruldu.

YPG / PYD / PKK terör unsurlarının Fırat'ın güneyine çekilmesi konusunda ABD ile varılan mutabakat çerçevesinde verilen 120 saatlik süre sona erdi. Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı gece yarısı açıklama yaptı.

MSB’den yapılan 6 maddelik açıklama şöyle; 1. 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı'na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2. Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG'nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi'de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4. BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5. Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6. Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye'li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K