K

Minareyi kışın yatırıp yazın kaldırıyorlar | Yurttan...

Minareyi kışın yatırıp yazın kaldırıyorlar | Yurttan...
Çelik varillerin birleştirilmesiyle oluşturulan 7 metre yüksekliğindeki cami minaresini, çığdan korumak için kışın yere yatırıp yazın kaldırıyorlar. Baharın gelişiyle birlikte minare yeniden kaldırıldı.

Bu ilginç hadise, Rizenin İkizdere ilçesine bağlı Meşeköy Garzavan Yaylası'nda her yıl tekrarlanıyor. 2 bin 100 metre rakımlı yaylada inşa edilen tek katlı cami için, çelik varillerin birleştirilmesi ile 7 metre uzunluğunda minare yapıldı. Ancak kış şartlarının zorlu geçtiği yaylada minare çığ nedeniyle birkaç kez yıkıldı.

Minareyi korumak isteyen köylüler de ilginç bir çözüm geliştirdi. Elle çevrilebilen makaralı sisteme çelik telle bağlanan minare, 10 yıldan beri her kış öncesi yere yatırılıyor. Bu kış da yatırılan minare, baharın gelişiyle yeniden kaldırıldı.

‘BU PRATİK ÇÖZÜMÜ BULDUK’

Cami minaresinin daha önce 2 defa çığ nedeniyle yıkıldığını belirten Meşeköy Muhtarı Ahmet Tığcı, 10 sene önce bu pratik çözümü bulduklarını anlattı. Tığcı, "Varillerden yaptığımız minareyi kar yağmaya başlayınca teleferik sistemi ile yatırıyoruz. Mayıs ayı başlarında da yeniden ayağa kaldırarak faliyete geçiriyoruz. Pandemi dolayısıyla biz bu yıl biraz daha erken geldik. Yaklaşık 20 gün sonra herkes gelir ve yaylamız şenlenir. Hocamız da gelince ezan sesi yükselmeye başlar” diye konuştu.

‘KIŞIN YATIRIP, YAZIN KALDIRIYORUZ’

Mehmet Ali Kurt da, "Kışın mecburen yatırmak zorundayız, çünkü çok fazla kar yağdığı zamanlar oluyor. Çığ gelince minare zarar görmesin diye makara ile minareyi aşağıya yatırıp, yukarı kaldırıyoruz. Bu şekilde çok da fazla insan gücüne gerek kalmıyor.” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K