K

Maskenin zorunlu olduğu yerler nereler?

Maskenin zorunlu olduğu yerler nereler?
Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak 2 yer istisna tutuldu. Peki maske takmanın zorunlu olduğu yerler nereler? Okullarda maske takmak zorunlu mu? Vatandaşların merak ettiği bu soruların cevabını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyası esir alan koronavirüs salgını, aradan geçen 2,5 yılın ardından bitme noktasına geldi. Pandemiyle Türkiye ise 2020 yılının Mart ayında tanıştı. Sağlık başta olmak üzere, ekonomi, eğitim, çalışma hayatı ve sosyal hayat olumsuz etkilendi. Sokağa çıkma kısıtlaması dahil sınırlamalar arka arkaya geldi. Pandeminin endemiye dönüşmeye başlamasıyla hayat da normale dönmeye başladı. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve hükümet yasakları bir bir kaldırdı. 

Son olarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında son bilim kurulu toplantısı yapıldı ve toplantıdan önemli kararlar çıktı. Herkesin merakla beklediği maske zorunluluğunun kaldırıldığına dair karar da bu son toplantıda alındı. Yenin kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 

MASKE ZORUNLULUĞUNUN DEVAM ETTİĞİ YERLER

Kamera karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Maske zorunluluğunun iki alanda devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Bilim kurulumuz bundan sonra olağanüstü bir durum olmaması halinde tekrar toplanmama kararı aldı. Ayrıca kurulda alınan kararla, kapalı alanlarda maske yasağı tamamen kalktı. Maske kullanma zorunluluğu sadece toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında, vaka sayısı 1000'in altına düşene kadar devam edecek” dedi.

OKULLARDA MASKE ZORUNLU MU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırılmasıyla okullarda da yasak kalkmış oldu. Öğrenciler, maskesiz şekilde okula gelebilecek ve sınıflarda derslerini maske olmadan dinleyebilecek. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K