K

Lokanta ve kafe sahipleri, kapanma kararını tepkili

Lokanta ve kafe sahipleri, kapanma kararını tepkili
Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Ramazan'da paket servis dışında kapanmalarına karar verilen lokanta ve kafe türü işletmeler iflasın eşiğinde. Kapanma kararının tekrar gözden geçirilmesini isteyen sektör temsilcileri, nasıl geçineceklerini düşünüyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak Ramazan ayında iftar ve sahur kısıtlamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, “Ramazan kısıtlamasının ardından birçok esnaf işletmesini kapatacak” dedi.

İşlerin zaten düşük olduğunu ve Ramazan kısıtlaması ile de yüzde 100 düşüş olacağını söyleyen Altan Aydemir, “İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Ortada bir salgın var. Bu salgınla mücadele ediliyor ama burada da bizim çarkı döndürmemiz için bazı beklentilerimiz vardı. Ramazan ayı ile ilgili alınan bu kararı biz beklemiyorduk. Birçok ümitlerimiz vardı." dedi.                                                                               

'ESNAF NASIL GEÇİNECEĞİNİ SORUYOR'

Ramazan ayının günndüzünde insanlar oruçlu olduğu için birçok işletmenin kapalı olduğunu anımsatan Aydemir, esnafların ve çalışanların nasıl geçineceğini sorduğunu aktardı. Aydemir, "Lokantalarımızın akşam iftarda bir beklentisi oluyordu. O da kapatıldı. Şimdi nasıl ayakta duracağız? Nasıl mücadele edeceğiz? Bizler de şaşırmış durumdayız. Çünkü gündüz zaten yüzde 70 oranında işlerimizde düşüş oluyordu. Şimdi yüzde 100 düşüş olacak. Kısa çalışma ödeneği de sona erdi. Ancak bin 500 TL yardım onları ne kadar geçindirecek. Personellerimiz bize gelip nasıl geçineceğiz, nasıl yapacağız? diye soruyorlar" dedi.

'BİRÇOK ESNAF İŞYERİNİ KAPATACAK'

Aydemir, zor dönemlerden geçildiğini ve bu dönem sonunda birçok esnafın işletmelerini kapatacağını söyleyerek, süreç içinde birçok esnafın işyerini kapatmak zorunda kalacağını vurguladı. Ramazan ayı için birçok umutlarının olduğunu da belirten Aydemir, beklemedikleri kapanma kararının sektörü sıkıntıya düşüreceğini kaydetti. Aydemir, "Ramazanda toplu kurum yemekleri ya da şirket yemekleri oluyordu. Kapanma beklediğimiz bir sonuç oldu. Ancak alınan kararlara da saygı duyuyoruz. Daha önce Mart ayında açılmış olduğunda bizlere bazı kısıtlamalar getirilmişti. Bizlerde geçen hafta denetimlerimizi yaptığımızda bütün esnaf arkadaşlarımın da kriterlere uyduğunu gördük. Kapıda HES kodu uygulaması gibi, girişlerde ateş ölçer ve dezenfektan konuldu. Zaten maske ve masalardaki mesafe hep açıktı. Yani yasak kalktığından itibaren herkes harfiyen uymuştu. Gezdiğimiz kurum müdürlerimiz de zaten gördüler. Lokantalarda eskisi gibi müşteri yok. Kısıtlamalar geldi. Tabi ki çok zor ve sıkıntılı bir dönem geçecek. İnşallah öyle olmaz tahminime göre birçok esnaf işletmelerini kapatacak.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K