Liseli sporcudan, fair playlık davranış (Video...)

Liseli sporcudan, fair playlık davranış (Video...)
Kayseri'de wushu sporcusu Berra Erdoğdu (17), Avrupa Şampiyonası'nda rakibi olmadığı için direk Avrupa Şampiyonu olmayı, kayıt yaptırdığı halde turnuvaya gitmeyerek geri çevirdi. Erdoğdu, "Mücadele yapmadan kazanılmış bir şampiyonluğu istemediğini söyledi.

KAYSERİHABER38.COM | ÖZEL

Vefa Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Berra Erdoğdu, aynı zamanda wushu sporuyla ilgileniyor. Sakatlık nedeniyle sporu bırakmak zorunda kalan babası Cuma Erdoğdu'nun teşvikiyle spora başlayan Berra, bugüne kadar değişik turnuvalarda 20'nin üzerinde madalya kazandı. Genç sporcunun, Kayseri ve Türkiye şampiyonluğu dereceleri bulunuyor.

Bugün İstanbul'da yapılan Avrupa Şampiyonası'na da katılma hakkı kazanan liseli sporcu, kaydını yaptırdı. Ancak 56 kiloda mücadele etmeyi bekleyen Berra, kendi kategorisinde turnuvaya başka sporcu katılmadığını öğrenince şampiyonaya gitmeme kararı aldı. Kurallar gereği, Berra Erdoğdu, şampiyonaya katılması halinde hükmen Avrupa Şampiyonu ilan edilecekti.

Rakip olmadan ve mücadele etmeden bir şampiyonluğu istemediğini belirten Erdoğdu, "Kendi kategorimde rakip olmadığı için şampiyonaya ben de gitmek istemedim. Emeğimin karşılığının oturduğum yerden şampiyonluk olmadığını düşünüyorum.  Mücadelesiz kazanılan ünvanın benim spor geleceğime katkı sunmayacaktır" dedi.

Okul derslerinin yanı sıra günlük 2-3 saat antrenman yaptığını da anlatan Berra, hedefinin uluslararası yarışlarda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ederek İstiklal Marşını okutmak olduğunu vurguladı. Berra'nın bir diğer hedefi de üniversite okuyup kendi kulübünü kurmak.                                                               

Antrenör ve şampiyonlukları bulunan İlker Karagöz de, Berra'nın başarılı bir sporcu olduğunu ve milli maçlarda ülkemizi gururla temsil edeceğine inandığını kaydetti.

Kızıyla gurur duyduğunu belirten baba Cuma Erdoğdu da, “Ben de eski bir milli sporcuyum. İki çocuğumu da bu spor dallarına yönlendirdim. Çocuklarımı destekliyorum ve çok iyi dereceler elde edeceklerine inanıyorum” dedi.  

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×