K

Kuru bamya cep yakıyor

Kuru bamya cep yakıyor
Bamya fiyatları el yakıyor. Üretim aşaması zor olan kuru bamyanın fiyatı, üretim azlığından değil maliyetlerin yüksek olması nedeniyle iki ayda tavan yaptı. Kayseri’de fiyatı 70 lira birden artan bamya, 190 TL ile 220 TL arasında satılıyor.

Gece toplanılan ve zahmetli aşamalardan sonra üretilen kuru bamyanın fiyatları, 2 ay içerisinde 70 TL’ye yakın zamlandı. Kayseri’de de birinci sınıf bamyanın fiyatı, gelen zamlardan sonra 220 TL’ye kadar yükseldi.

Kayseri’de kuruyemiş ve bamya işiyle uğraşan Halil Cankı, gelen zamma rağmen kuru bamyaya ilgilinin devam ettiğini söyledi. Bu yıl bamya fiyatının 2 ay içerisinde 60-70 TL arasında yükseldiğini belirten Cankı, bunun sebebini ise zahmetli bir iş olmasına bağladı. Cangı, "Bamya gece toplanan bir üründür ve bamyanın toplandığı tarla çamur olur. Gece toplandığından dolayı çalışacak işçi bulunamıyor. Çalışan işçilerin de yevmiyesinin yüksek olmasından dolayı yüksek fiyat oluşuyor. Bu etkenler direk olarak fiyata yansımaktadır. Fiyatlar bundan dolayı yükselmiştir. Yoksa ürün azlığı gibi sebeplerden dolayı değildir." dedi. 

Fiyatlar 190 ila 220 TL arasında değişiyor

Bamyanın kalitesine göre fiyatının değiştiğini belirten Halil Cankı, "Biraz esmer olan ürünler 190 TL ile 200 TL arası, parlak ve daha gösterişli ürünler ise 220 TL civarında satılıyor. Bamya fiyatlarının artmasına rağmen halen ilgi var. Bamya bizim geleneksel yemeğimizdir ve her evde 1-2 ayda bir mutlaka pişer” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K