Kurban yaralanmalarına dikkat.!

Kurban yaralanmalarına dikkat.!
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Yurdakul, el-bilek kesilerinde ilk müdahalenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak ameliyathane ortamında yapılacak mikrocerrahi uygulamanın hastanın ileriki zamanlarda elini eskisi kadar güçlü kullanabilmesi açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Kesici mutfak aletlerinin sıklıkla kullanıldığı Kurban Bayramı gibi özel zamanlarda çok sayıda mutfak kazasının meydana geldiğini dile getiren Kayseri System Hospital doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Yurdakul, “Hastanelerimizin acil servislerinde elbette ilk müdahale yapılıyor ancak el-bilek kesilerine imkan dahilinde el ve mikrocerrahi merkezlerinde müdahale edilmelidir, tendon ve sinirlerdeki kesiler; mikrocerrahi yöntemle dikilmezse elde hareket kaybı, his kaybı, dolaşım problemleri gibi kalıcı fonksiyon kayıplarına neden olabiliyor; bu da tedavi sonrasında elin eskisi kadar etkin kullanılamamasına yol açıyor.” dedi.

Kesi esnasındaki ilk müdahaleye de dikkat çeken Yurdakul, “Parmaklarda bir kesi oluşmuşsa parmakların her iki tarafından gelen ince damarlar ve sinirler zarar görmüştür, temiz bir bezle çok küçük bir basınç uygulanarak bu kanama durdurulur; önemli ve riskli olan bileğimizdeki iki ana damardan birinin ya da her ikisinin zarar görmesidir, böylesi bir durumda kesilen bölgenin yaklaşık iki santim öncesinden başparmakla güçlü bir basınç uygulamalı ardından da el ve mikrocerrahi merkezlerine ulaşılmalıdır.” şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×