Kültepe’ye kayadan oyma müze yapılacak; Proje görselleri ilk kez paylaşıldı

Kültepe’ye kayadan oyma müze yapılacak; Proje görselleri ilk kez paylaşıldı
Kayseri’nin önemli kazı alanlarından Kültepe Kaniş-Karum’a kayadan oyma müze yapılması için çalışma başlatıldı. Tarihi alandan gün yüzüne çıkarılan objeler, bu müzede sergilenecek. Bu arada müzeyle ilgili proje görselleri de ilk defa paylaşıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum'dan başlayarak 6 bin yıllık köklü geçmişine yakışacak bir proje olan Kültepe Müzesi’ni hayata geçireceklerini duyurdu. Büyükkılıç, Bağpınar Mahallesi’ne kayadan oyma müze projesinin hayata geçirilmesi için ihale aşamasına gelindiğini açıkladı.

İHALE AŞAMASINA GELİNDİ

Kültepe Müzesi yapım işi için açık ihale usulü ile ihaleye çıkılacak. İhale içeriği hakkında bilgi veren Büyükkılıç, kaya oyma, yüzey düzeltme, nakliye, kaya açma, duvar örme, sıva ve baca açma niteliği ve türü gibi işlerin yer alacağı ihale için tekliflerin 31 Ağustos saat 14.00'e kadar EKAP üzerinden alınacağını söyledi. Anadolu tarihinin önemli bir kısmının yazıldığı merkez olan Kayseri’nin “Müzeler Şehri” olarak anılması için çalışmalara devam ettiklerini belirten Büyükkılıç, Kültepe-Kaniş-Karum bölgelerindeki kazı çalışmalarının devam ettiğini, burada çıkan eserler için yapılacak olan Kültepe Müzesi Projesi ile birlikte müze tamamlandığında yerin altındaki kültürel birikimin burada sergileneceğini kaydetti.                         

Tek bir kazıya ait buluntuların sergilendiği tek müze özelliği taşıyan bu projenin kayadan oyma yapısıyla şehre değer katacağını vurgulayan Büyükkılıç, “Kayseri’miz açık hava müzesi niteliğinde, her köşesi ayrı bir tarih kokuyor. 70 yıldır Kültepe’de kazı çalışmaları sürüyor. Kültepe Kaniş-Karum’dan çıkan tablet şeklindeki çek, senet, değişik ticari anlaşmalarla ilgili eserleri bu yapacağımız müzemizde sergileyeceğiz. Kayadan oyma müzemiz Kayseri’ye bir yenilik katacak ve aynı zamanda Türkiye’de görseli ve uygulamasıyla kendisinden söz ettirecek önemli bir müze olacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Başkan Büyükkılıç, tarihi Kayseri Kalesi içerisindeki müzede, Eski Kaniş Eserlerinin Restorasyonu ve Tanıtımı için Sürdürülebilir Türk-İtalyan ve Yunan Ortak Projesi kapsamında düzenlenen ‘Tarih ve Endemik Bitkiler Buluşuyor/Kültepe-Kaniş Eserleri ve Endemik Bitki Türleri Sergisi’ ile yine UNESCO dünya belleğinde yer alan Kültepe tabletlerinin, 21 usta sanatçı ve 30’a yakın genç sanatçı tarafından özgün anlatım biçimiyle yorumlanmasıyla oluşturulan 50’ye yakın eserin yer aldığı Bellek Kültepe Sergisi’nin de gezilebileceğini sözlerine ekledi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×