K

Kültepe'nin, Kalıcı Dünya Mirası Listesi'ne girmesi hedefleniyor

Kültepe'nin, Kalıcı Dünya Mirası Listesi'ne girmesi hedefleniyor
Kayseri'nin kadim zamandan bugüne ulaşan tarihi değerlerinden Kültepe Antik Kenti'nin UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesi ile koruma altına alınması için çalışmalar sürüyor. Kültepe Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe'ye Kayseri'nin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Kapadokya, Kültepe, Koramaz Tarih, Kültür, Eğitim ve Araştırma Derneği'nin basın toplantısında söz alan tarihçi Mustafa Cingil, Kültepe'yle ilgili yapılan çalışmalar hakkında ön bilgi verdi. Kültepe'nin UNESCO geçici listesinden kalıcı listeye kaydedilmesinin kolay bir iş olmadığını belirten Cingil, "Dolayısıyla Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nden büyük destekler geldi. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nda (ORAN) yetkililerle toplantı yaptık. Gerekli hazırlıkları yapmaya başladık. En kısa sürede inşallah olumlu netice alacağız" ifadelerini kullandı.

Kültepe'nin dünyaca tanınır bir kültür varlığı olduğunu belirten Kültepe Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da, "Kültepe'nin tarihi günümüzden 6 bin yıl kadar öncesine gidiyor. Kültepe'nin Anadolu'nun birçok antik kentinden farkı, Anadolu insanının ilk kez burada yazıyla tanışmasıdır. 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültepe'nin ören yerini geçici koruma listesine aldı. 2015 yılında ise Kültepe tabletleri, UNESCO Dünya Bellek Listesi'ne alındı. Ancak bu çalışmalar halen yeterli değil" şeklinde konuştu.

"BU İŞ, KAYSERİLİNİN SAHİP ÇIKMASIYLA YAPILIR"

Kazı Başkanı Kulakoğlu, Kültepe ile birlikte Koramaz Vadisi'nin de önemine vurgu yaparak, yaptıkları çalışmaların ayrıntılarını aktardı. Kulakoğlu, "Dernek aracılığıyla doğal ve kültür varlıklarımız için ortak bir başvuru yapmayı hesap ettik. Çünkü Koramaz Vadisi'nin ağzında Kültepe yer alıyor. Kültepe olmadan Koramaz Vadisi olamaz. Koramaz Vadisi olmadan ise Kültepe gibi bir yerleşim olamazdı. 2023 veya 2024 yılına kadar Kültepe ve Koramaz'ın geçici koruma listesinden kalıcı listeye alınması için çalışmaları başlatacağız. Bu sadece bizim derneğimizin, belediyenin ve valiliğin yapacağı bir iş değil; Kayserilinin sahip çıkmasıyla yapılacak bir iştir. Hep birlikte Kayseri'nin bu değerini uluslararası alanda işaretlemek istiyoruz" diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K