K

Kötü komşu mal sahibi yaptı

Kötü komşu mal sahibi yaptı
Koronavirüs salgını nedeniyle maske kullanımı arttı. Ancak piyasada 50 kuruşa satılan maskeler bir anda 30-50 TL'ye kadar çıktı. Fırsatçılığın önüne geçmek amacıyla kayseri Devlet Hastanesi'nin ardından ERÜ Tıp Fakültesi de, cerrahi maske üretimine başladı. Bu da "Kötü komşu insanı mal sahibi yapar" atasözünü hatırlattı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında ülke genelinde artan koruyucu maske talebi nedeniyle, talepte sıkıntı yaşanmaya başlamıştı. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) de sağlık personeli için maske üretimine başladı. Günlük bin adet maske üretimi gerçekleştirdiklerini belirten ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Tıp Fakültesi Hastanesi Terzihanesinde maske üretimine aralıksız devam edeceklerini söyledi.

Maske üretimini çok düşük bir maliyet ile gerçekleştirdiklerini kaydeden Rektör Çalış, şunları kaydetti:
"Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak Avrupa ve Dünya’ya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sonrasında, bizlerde üniversite olarak gerekli tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. İlerleyen günlerde medikal üründe stokların azalma ihtimalini düşünerek, ihtiyacımız doğrultusunda maske üretimine başlamış bulunmaktayız. Hastanelerimizde günde yaklaşık olarak bin adet maske kullanılmaktadır. Bu bağlamda bizlerde olası bir maske sıkıntısı yaşamamak için çareyi cerrahi maskeyi üretmekte bulduk. Hastanemiz terzihanesinde, üretimine başlanan cerrahi maske ile sağlık personelimizin maske ihtiyacını karşılamaya başladık. Bu kapsamda günde yaklaşık bin adet maske üretebilmekteyiz. İhtiyaç durumuna göre bu sayıyı daha da arttırabiliriz.”

Rektör Çalış, ayrıca yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitede hastaneler, fakülte binaları, araştırma merkezleri başta olmak üzere personel ve öğrencilerin ortak kullanım alanlarında gerekli dezenfekte çalışmalarının periyodik olarak devam ettiğini, akademik ve idari personele de yeni tip koronavirüse karşı alınabilecek önlemler konusunda eğitim faaliyetlerinin de sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Kayseri Devlet Hastanesi de maske üretiyor

Bu arada Kayseri Devlet Hastanesi de, çalışanlarının ihtiyacı doğrultusunda kendi terzihanesinde koruyucu maske üretimine başlamıştı. Burada da günde ortalama 4 bin maske üretimi yapılıyor. Hastane yetkilileri, sağlıkçıların yanı sıra isteyen hastalara da bu maskelerden ücretsiz olarak verildiğini açıklamıştı.  

GÖNDER

    Kötü komşu mal sahibi yaptı yorumlar

  • Gazi
    Eczanelerde 4tlye satılıyor buna çözüm yokki hâlâ çözüm yok
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K